reklama

Ukrajina už identifikovala více než 600 Rusů podezřelých z těchto činů, přes osm desítek z nich už začala stíhat, uvedla Venediktovová. Mezi vyšetřovanými jsou Rusové všech hodností, "vrcholní vojenští představitelé, politici a agenti ruské propagandy", dodala.

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan doufá, že se k vyšetřování přidají i další země. ICC podle Khana pracuje na otevření pobočky přímo v Kyjevě, která by usnadnila vyšetřování spáchaných zločinů. Khan od začátku války již několikrát navštívil Ukrajinu.

Hlavní vyšetřování by mělo stát na ukrajinských úřadech, uvedla minulý týden Venediktovová. "Protože jenom my rozumíme své zemi, našim lidem, našemu prostředí," dodala. Svou roli by podle ní měl ale hrát i ICC v Haagu, a to při posuzování role ruského vedení v konfliktu, potenciálně i ruského prezidenta Vladimira Putina.

O válečných zločinech páchaných na Ukrajině se začalo hovořit zejména v souvislosti se stažením ruských jednotek ze severu Ukrajiny na začátku dubna. Moskva veškerá obviňování ruských vojáků odmítá navzdory množícím se důkazům a svědectvím a označuje je za provokace Ukrajiny. Podobně také popírá, že by při bojích ruská armáda cílila na civilisty a civilní infrastrukturu.