Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Estonsko pošle Ukrajině další vojenskou pomoc, celkově přesáhne procento HDP

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)
zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)
Foto: unsplash.com

Estonská vláda dnes schválila další balíček vojenské pomoci Ukrajině na obranu proti Rusku. Kyjev v jeho rámci obdrží desítky houfnic, munici, dělostřelecké vybavení či granátomety. Celková výše vojenské podpory Ukrajině tímto přesáhla jedno procento estonského hrubého domácího produktu, informovala veřejnoprávní stanice ERR.

"Posíláme Ukrajině zbraně, které nejvíce potřebuje. Ukrajina o tuto pomoc požádala přímo Estonsko," uvedla předsedkyně vlády Kaja Kallasová.

Hodnota balíčku činí 113 milionů eur (2,7 miliardy korun). Celková vojenská pomoc Estonska Ukrajině se tím vyšplhala na 370 milionů eur (8,9 miliardy korun), což je více než jedno procento estonského HDP.

V Estonsku žije přibližně 1,3 milionu lidí, v přepočtu na obyvatele patří tato pobaltská země k největším podporovatelům Ukrajiny.

"Estonci ze své bolestivé historie vědí, co se stane, když zvítězí zlo a velká země pohltí menší," řekla Kallasová. "Pokud padne Ukrajina, svoboda je ohrožena i jinde ve světě. Tím, že pomáháme Ukrajině bránit její nezávislost, bráníme právo všech zemí na svobodu a demokracii, včetně Estonska," dodala.

Témata:  Estonsko zbraně válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy