Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Od rusko-estonské hranice zmizela tisícovka ukrajinských uprchlíků

Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi
Obyvatelé Ukrajiny opouští kvůli válce zemi
Foto: FREE Photo Nemesh Yanosh / UNIAN

Od rusko-estonské hranice odvezli Rusové neznámo kam asi tisícovku ukrajinských uprchlíků, kteří se chystali překročit hranici do Evropské unie. Podle estonského serveru err.ee to řekl estonský ministr vnitra Lauri Läänemets.

Na hranicích mezi Ruskem a zeměmi Evropské unie čekají uprchlíci z Ukrajiny v bezútěšných podmínkách mnoho dní, ve špatném počasí nocují ve stanech nebo pod širým nebem a propadají beznaději kvůli tomu, že kontroly u pohraničníků na ruské straně téměř nepostupují, ukázala reportáž stanice Rádio Svoboda.

"Na hranici čekalo přes tisíc lidí, ale dnes už tam nejsou. Naložili je do kamionů a odvezli," sdělil ve středu estonský ministr vnitra. Uvedl, že policie a estonští pohraničníci se snaží zjistit, kam uprchlíci zmizeli. Na tento úkol nasadili drony.

Ministr připustil, že uprchlíky mohli odvézt i dobrovolníci nebo lidé z církve, kteří pomáhají běžencům na hranici přežít v těžkých podmínkách, a že jim možná nalezli přístřeší.

Na hranicích s Estonskem a Lotyšskem se z ruské strany vytvořily obrovské fronty, upozornila stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Většinu z lidí čekajících na hranicích tvoří ukrajinští uprchlíci, kteří se pokoušejí přes Rusko dostat do Evropské unie. Nehledě na chladné počasí ruští pohraničníci podle nich záměrně brzdí kontroly.

"Jen díky dobrovolníkům a církvi, která nám dává jídlo, jsme mohli přežít čtyři noci," stěžuje si žena stojící na hranici v dešti v kapuci a pláštěnce.

"Nechápeme, proč tak pomalu pouští přes hranici, jsme tady už pátý den," říká muž na témže přechodu. Další si stěžuje, že uprchlíci mají na hranici podmínky srovnatelné s dobytkem. "Nejsou tu ani přístřešky, ani lavičky. Slíbili stany, ale kde jsou?" táže se.

Témata:  uprchlíci Estonsko Rusko

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

20. července 2024 17:01

Ruské útoky opět cílily na energetickou infrastrukturu Ukrajiny, část země je bez proudu

Ruské drony v noci na sobotu zasáhly energetickou infrastrukturu ve dvou oblastech na severu Ukrajiny, uvedli místní představitelé podle serveru Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová promluvila: Chci být prezidentkou USA

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.