Na hranicích mezi Ruskem a zeměmi Evropské unie čekají uprchlíci z Ukrajiny v bezútěšných podmínkách mnoho dní, ve špatném počasí nocují ve stanech nebo pod širým nebem a propadají beznaději kvůli tomu, že kontroly u pohraničníků na ruské straně téměř nepostupují, ukázala reportáž stanice Rádio Svoboda.

"Na hranici čekalo přes tisíc lidí, ale dnes už tam nejsou. Naložili je do kamionů a odvezli," sdělil ve středu estonský ministr vnitra. Uvedl, že policie a estonští pohraničníci se snaží zjistit, kam uprchlíci zmizeli. Na tento úkol nasadili drony.

Ministr připustil, že uprchlíky mohli odvézt i dobrovolníci nebo lidé z církve, kteří pomáhají běžencům na hranici přežít v těžkých podmínkách, a že jim možná nalezli přístřeší.

Na hranicích s Estonskem a Lotyšskem se z ruské strany vytvořily obrovské fronty, upozornila stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Většinu z lidí čekajících na hranicích tvoří ukrajinští uprchlíci, kteří se pokoušejí přes Rusko dostat do Evropské unie. Nehledě na chladné počasí ruští pohraničníci podle nich záměrně brzdí kontroly.

"Jen díky dobrovolníkům a církvi, která nám dává jídlo, jsme mohli přežít čtyři noci," stěžuje si žena stojící na hranici v dešti v kapuci a pláštěnce.

"Nechápeme, proč tak pomalu pouští přes hranici, jsme tady už pátý den," říká muž na témže přechodu. Další si stěžuje, že uprchlíci mají na hranici podmínky srovnatelné s dobytkem. "Nejsou tu ani přístřešky, ani lavičky. Slíbili stany, ale kde jsou?" táže se.