Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kallasová skončí v čele estonské vlády. Strana určila nového premiéra

Kaja Kallasová
Kaja Kallasová
Foto: Facebook Kaja Kallasová

Pokud se současná estonská premiérka Kaja Kallasová stane šéfkou unijní diplomacie, nahradí ji v současné funkci nynější ministr pro klima Kristen Michal. Rozhodnutí přijal jednomyslně výkonný výbor Estonské reformní strany, informovala agentura DPA. 

Michal poděkoval straně za důvěru a přislíbil, že bude důstojně zastávat funkci premiéra. Zdůraznil, že jeho prioritou bude národní bezpečnost Estonska. Vedení strany se zároveň rozhodlo prověřit současnou koaliční dohodu. 

Na Kallasové jako nové šéfce zahraniční a bezpečnostní politiky Evropské unie se členské státy shodly na čtvrtečním summitu v Bruselu. Potvrdit ve funkci ji musí ještě europoslanci. Do té doby hodlá politička zastávat premiérský post, Estonsko chce zastupovat na červencovém summitu NATO ve Washingtonu. 

Estonská vláda stojí pod vedením první premiérky v historii země pevně na straně Ukrajiny v boji proti ruské agresi a podporuje tvrdou politiku vůči Moskvě. Kallasová kvůli tomu od letoška patří na seznam osob hledaných ruským ministerstvem vnitra. 

Kreml v pátek uvedl, že opětovné jmenování Ursuly von der Leyenové předsedkyní Evropské komise a Kaji Kallasové šéfkou diplomacie EU je špatné pro vztahy EU s Ruskem. "Nejsme přesvědčeni, že evropská diplomacie bude jakýmkoli způsobem pracovat na normalizaci vztahů," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle TASS. Von der Leyenová podle jeho slov normalizaci těchto vztahů nepodporuje.

Kallasová je podle Peskova známa rusofobními vyjádřeními a také nebude vyvíjet úsilí směrem ke zlepšení vztahů. Moskva bývalou estonskou premiérku letos v únoru spolu s dalšími evropskými představiteli zařadila na seznam hledaných osob.

Témata:  Kaja Kallasová Estonsko

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy