Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko reagovalo na personálie v čele EU. Kremlu vadí dvě jména

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Kreml v pátek uvedl, že opětovné jmenování Ursuly von der Leyenové předsedkyní Evropské komise a Kaji Kallasové šéfkou diplomacie EU je špatné pro vztahy EU s Ruskem.  

"Nejsme přesvědčeni, že evropská diplomacie bude jakýmkoli způsobem pracovat na normalizaci vztahů," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle TASS. Von der Leyenová podle jeho slov normalizaci těchto vztahů nepodporuje.

Kallasová je podle Peskova známa rusofobními vyjádřeními a také nebude vyvíjet úsilí směrem ke zlepšení vztahů. Moskva bývalou estonskou premiérku letos v únoru spolu s dalšími evropskými představiteli zařadila na seznam hledaných osob.

Von der Leyenovou i Kallasovou do funkce ve čtvrtek v hlasování nominovali lídři členských zemí EU na summitu v Bruselu. Za předsedu Evropské rady zvolili bývalého portugalského premiéra Antonia Costu.

Zatímco Costa automaticky nahradí ve funkci Charlese Michela, Von der Leyenová i Kallasová ještě musí získat většinovou podporu poslanců Evropského parlamentu.

Costa automaticky převezme funkci od Charlese Michela 1. prosince tohoto roku, zatímco von der Leyenová a Kallasová musí získat většinovou podporu poslanců Evropského parlamentu. Europarlament zvolí nového předsedu na první plenární schůzi, která se bude konat od 16. do 19. července, přičemž Evropská lidová strana (EPP) jako vítěz eurovoleb nominuje současnou šéfku EP Robertu Metsolovou.

Témata:  Rusko EU Ursula von der Leyenová Kaja Kallasová

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:38

Fiala přirovnal Putina k Hitlerovi. Orbánova cesta není v zájmu Evropy ani ČR, řekl

Předseda vlády Petr Fiala poskytl britskému serveru Guardian rozsáhlý rozhovor mimo jiné o „mírové misi“ maďarského premiéra Viktora Orbána, možném nástupu Donalda Trumpa do pozice šéfa Bílého domu a další podpoře Ruskem napadené Ukrajině.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy