reklama

Jméno Kallasové je uvedeno v databázi hledaných osob ruského ministerstva vnitra s označením "hledaná na základě Trestního zákoníku," avšak konkrétní obvinění nejsou specifikována. Kallasová zastává funkci estonské premiérky od roku 2021.

Estonsko, bývalá sovětská republika, je členem Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO) a vyjadřuje neochvějnou podporu Ukrajině od počátku ruské invaze v únoru 2022.

Země sdílí s Ruskem hranici dlouhou 333 kilometrů, na ní ale existuje pouze šest hraničních přechodů. V listopadu loňského roku vyzvalo estonské ministerstvo své občany, aby se nevydávali do Ruska, kvůli obavám z možného nárůstu migrace, což vedlo k úvaze o uzavření hranice.

Kallasová je členkou Estonského středu a liberální strany Reformní strany. Před nástupem do funkce premiérky působila jako předsedkyně Reformní strany a poslankyně estonského parlamentu (Riigikogu). Kallasová je první ženou ve funkci premiéra Estonska. Její politické postoje se zaměřují na hospodářský rozvoj, inovace a digitální transformaci.