"Podepsal jsem demisi premiérky Kallasové, ale také jsem ji požádal o vytvoření nové vlády, aby mohla rychle pracovat," uvedl prezident Karis. Doufá, že nová vláda se pustí do práce již příští týden.

Kallasová podle vládního komuniké oficiálně informovala členy vlády o rozhodnutí odstoupit ze své funkce, spolu s celou vládou, a také navrhla na pátek svolat mimořádné zasedání parlamentu, během kterého by požádala o mandát pro novou koaliční vládu, opírající se již o novou parlamentní většinu.

"Zítra ráno vystoupím v parlamentu s politickým prohlášením o demisi a pak požádám o nový mandát. Věřím, že nová vláda bude životaschopná a odvede dobrou práci," řekla premiérka podle serveru Delfi. Noví ministři by podle ní mohli v parlamentu složit přísahu v pondělí.

Novou koaliční vládu v Estonsku utvoří vládnoucí Reformní strana (RE) s konzervativci ze strany Vlast a sociálními demokraty. Předchozí koaliční kabinet RE a Estonské strany středu (EKK) se rozpadl na začátku června po neshodách ohledně výdajů a sociální politiky. V čele kabinetu má zůstat současná premiérka a šéfka RE Kallasová. Každé straně by v nové vládě mělo připadnout pět ministerských křesel. Tři strany budou mít v 101členném jednokomorovém parlamentu Riigikogu většinu 56 křesel.

Nová vláda nebude mít podle agentury AP dlouhou životnost: už v březnu mají Estonci volit nový parlament. Kallasová (45), která je dcerou spoluzakladatele RE, bývalého premiéra a eurokomisaře Siima Kallase, vede klíčovou stranu v pobaltské zemi od roku 2018.