Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NASA vysesla do vesmíru první meteorologický satelit nové generace

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: NASA

Mys Canaveral (USA) - Nosná raketa Atlas V vynesla první ze čtyř meteorologických satelitů nové generace, které americká vesmírná agentura NASA připravuje pro americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA).

Mají být schopné sledovat v reálném čase tvorbu bouří nad americkým kontinentem, a umožnit tak lepší předpovědi počasí.

Vypuštěný satelit GOES-R (Geostationary Operational Environmental Satellite) bude posílat záběry zachycující vývoj počasí a formování nejnebezpečnějších bouřek v časovém rozmezí od pěti minut do 30 vteřin. Tato schopnost podle očekávání vědců přispěje k přesnějším předpovědím počasí.

Cílová geostacionární dráha této družice za miliardu dolarů (25,5 miliardy korun), která bude podle NASA známa pod označení GOES-16, se nachází ve výšce zhruba 35.000 kilometrů.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) satelity

Související

Aktuálně se děje

27. června 2026 16:04

Jiřina Bohdalová je na chytré lidi. Exprezident Zeman z toho těží

Česko sužuje vlna veder, ale Jiřina Bohdalová neměla problém vyrazit ve středu na křest nové knihy exprezidenta Miloše Zemana. Na akci prozradila, jak vlastně začínají taková přátelství mezi slavnými herci či umělci a vrcholnými politiky. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy