Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Americká společnost SpaceX pokračuje v rychlém tempu budování sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. Z floridského mysu Canaveral vynesla dnes raketa Falcon 9 do vesmíru další sérii 60 satelitů, přičemž její první stupeň po splnění úkolu opět úspěšně přistál. Jde už o čtvrtý let SpaceX v květnu s nákladem pro Starlink.

Poté, co vystoupal do stanovené výšky, se první stupeň jako obvykle odpojil a přenechal druhému stupni, aby družice dopravil na předběžnou orbitu přibližně 290 kilometrů nad Zemí. Tam jednotlivé aparáty rozvinou solární panely a pomocí vlastních iontových motorů vystoupají na určenou oběžnou dráhu soustavy satelitů sítě Starlink ve výšce 550 kilometrů.

Použitý první stupeň Flaconu 9 letěl podle SpaceX teprve podruhé, svou první misi absolvoval loni v listopadu. I dnes se bez problémů vrátil a přistál v Atlantickém oceánu na jedné ze dvou plujících plošin SpaceX nazvané "Just Read the Instructions".

S dnešními 60 aparáty celkový počet družic Starlink vypuštěných od května 2019 stoupl podle serveru Spaceflight Now na 1737. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být přes 1600.

Uznávaný astronom Jonathan McDowell, který se specializuje na sledování veškerých letů do vesmíru, uvádí, že SpaceX měla před dnešním startem v okolí Země už 1574 fungujících satelitů. V provozu v rámci již spuštěné sítě Starlink jich je podle něj 933, stovky ostatních se zatím stále ještě přesouvají na stanovené orbity.

Hlavním cílem projektu Starlink je dostupnější vysokorychlostní přístup k internetu po celém světě, zejména ve venkovských a odlehlých oblastech. Společnost vizionáře Elona Muska původně počítala s 1440 satelity, ale již získala souhlas pro 12.000 aparátů a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30.000 družic.

SpaceX v současné době poskytuje prozatímní internetové služby prostřednictvím satelitů Starlink spotřebitelům, kteří se přihlásili k programu beta testování ve Spojených státech, Kanadě, Británii, Německu, Novém Zélandu, Francii, Rakousku a Nizozemsku. Firma uvádí, že doposud její internetové služby využívá více než 500.000 zákazníků.

SpaceX začátkem roku informovala, že přijímá objednávky dalších zájemců o Starlink, a sdělila finanční podmínky. Za připojení k širokopásmové službě účtuje 99 dolarů (přibližně 2100 korun). Anténa a modem Starlink bude zákazníky stát 499 dolarů a dalších 50 dolarů doprava a instalace. Pravidelné měsíční poplatky pak vyjdou na 99 dolarů.

Témata:  satelity spaceX

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.