Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indické raketě se nepovedlo vypustit na orbitu osmý navigační satelit

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Dillí - Dnešní pokus Indie vypustit svůj osmý navigační satelit skončil neúspěchem. Informoval o tom dnes list The Times of India.

Nosná raketa jej sice vynesla na oběžnou dráhu, ale neoddělil se tepelný štít a satelit zůstal uvězněný ve čtvrtém stupni rakety.

Tepelný štít chrání satelit před teplem, jež vzniká třením při prostupu atmosférou. Po dosažení oběžné dráhy by se měl od rakety oddělit.

Satelit IRNSS-1H měl posílit dosud sedm indických satelitů Indického regionálního navigačního systému (IRNSS).

Nosná raketa PSLV-C39 odstartovala z indického kosmodromu na ostrově Šríharikota v Bengálském zálivu.

Témata:  Indie vesmir satelity

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.