Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínská sonda našla vodu na Měsíci

Čínská sonda našla vodu na Měsíci

Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Čínská lunární sonda objevila ve vzorcích měsíční půdy stopy vody, oznámili čínští vědci podle serveru Pchys.org.

Rover Čchang-e-5 dokončil svou misi v roce 2020 a vrátil se na Zemi s měsíčními vzorky hornin a půdy. Skupina čínských vědců v pondělním článku v časopise Nature Astronomy uvedla, že tyto vzorky "odhalily přítomnost stopových množství vody".

NASA už v roce 2020 prostřednictvím infračerveného detektoru potvrdila přítomnost vody na Měsíci. Nové analýzy vzorků ze 60. a 70. let také nedávno odhalily stopy vody.

Vzorky z mise Čchang-e-5 pocházejí z vyšších zeměpisných šířek a poskytují nové poznatky o formě vody na povrchu Měsíce. Čínští vědci zjistili, že molekuly vody mohou v oblastech vystavených slunečnímu svitu přetrvávat ve formě hydratovaných solí.

Čchang-e-5 byla první misí za čtyřicet let, která se zaměřila na sběr vzorků z Měsíce. Navázala na historické přistání sondy Čchang-e-4 na odvrácené straně Měsíce v lednu 2019. V červnu ukončila svou misi také sonda Čchang-e-6, která sbírala první vzorky z odvrácené strany Měsíce.

Čína v posledním desetiletí investovala obrovské prostředky do svého vesmírného programu, aby dohnala USA a Rusko. Země vybudovala vlastní vesmírnou stanici a stala se třetí zemí, která vyslala lidi na oběžnou dráhu Země. Peking plánuje do roku 2030 vyslat na Měsíc misi s posádkou a zřídit na jeho povrchu základnu.
 
 

Témata:  vesmir Měsíc

Související

Aktuálně se děje

13. května 2025 9:36

Pohřeb Jiřího Bartošky (†78). Byla ještě jiná varianta, přiznal informátor

Na den přesně za týden se otevřou dveře pražského Rudolfina lidem, kteří se budou chtít rozloučit s legendárním Jiřím Bartoškou. Zemřel ve čtvrtek, bylo mu 78 let. A protože byl v rámci filmového festivalu spjatý s Karlovými Vary, nabízelo se i umístění posledního rozloučení do lázeňského města. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.