Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čínská sonda našla vodu na Měsíci

Čínská sonda našla vodu na Měsíci

Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Čínská lunární sonda objevila ve vzorcích měsíční půdy stopy vody, oznámili čínští vědci podle serveru Pchys.org.

Rover Čchang-e-5 dokončil svou misi v roce 2020 a vrátil se na Zemi s měsíčními vzorky hornin a půdy. Skupina čínských vědců v pondělním článku v časopise Nature Astronomy uvedla, že tyto vzorky "odhalily přítomnost stopových množství vody".

NASA už v roce 2020 prostřednictvím infračerveného detektoru potvrdila přítomnost vody na Měsíci. Nové analýzy vzorků ze 60. a 70. let také nedávno odhalily stopy vody.

Vzorky z mise Čchang-e-5 pocházejí z vyšších zeměpisných šířek a poskytují nové poznatky o formě vody na povrchu Měsíce. Čínští vědci zjistili, že molekuly vody mohou v oblastech vystavených slunečnímu svitu přetrvávat ve formě hydratovaných solí.

Čchang-e-5 byla první misí za čtyřicet let, která se zaměřila na sběr vzorků z Měsíce. Navázala na historické přistání sondy Čchang-e-4 na odvrácené straně Měsíce v lednu 2019. V červnu ukončila svou misi také sonda Čchang-e-6, která sbírala první vzorky z odvrácené strany Měsíce.

Čína v posledním desetiletí investovala obrovské prostředky do svého vesmírného programu, aby dohnala USA a Rusko. Země vybudovala vlastní vesmírnou stanici a stala se třetí zemí, která vyslala lidi na oběžnou dráhu Země. Peking plánuje do roku 2030 vyslat na Měsíc misi s posádkou a zřídit na jeho povrchu základnu.
 
 

Témata:  vesmir Měsíc

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.