Měsíc

Měsíc

Není úplněk jako úplněk. Ten v listopadu je výjimečný. Co nám přináší?

Listopadový úplněk přináší určité energetické a symbolické významy, které mohou ovlivnit naše každodenní životy. Každý úplněk je spojen s určitou energií a výzvami, a listopadový není výjimkou. Tento měsíc se totiž setkáváme s "Mrazivým úplňkem", což je tradiční název pro tento jev v některých kulturách, který je spojen s chladnými podzimními večery.

Ilustrační fotografie

Česko zažilo další superúplněk. V čem je ale výjimečný?

Domov

Superúplněk je astronomický jev, který nastává, když je Měsíc ve fázi úplňku a zároveň se nachází v bodě své oběžné dráhy nejblíže k Zemi, nazývaném perigeum. Během superúplňku vypadá Měsíc větší a jasnější než obvykle, protože je k Zemi blíž a jeho zdánlivá velikost na obloze se zvětšuje.

Modrý Měsíc.

Dnes zvedněte hlavy vzhůru. Čeká nás kometa na obloze a superúplněk

Domov

Letos jsme již mohli pozorovat dva superúplňky, ale říjnový bude výjimečný tím, že bude nejbližší Zemi. Tento čtvrtek bude Měsíc v úplňku vzdálen jen 357 363 kilometrů od Země. I když pouhým okem si rozdílu možná nevšimnete, Měsíc bude přibližně o 15 % větší než obvykle, když je v tzv. odzemí, tedy ve své nejvzdálenější poloze od Země.

Ilustrační fotografie

Do zatmění Měsíce v září 2024 zbývají poslední hodiny. Víte, jak ho sledovat?

Domov

Ve středu 18. září 2024 v časných ranních hodinách nastane částečné zatmění Měsíce. Bude sice jen malé, ale velmi dobře viditelné.  Pro jeho pozorování budeme mít příznivé pozorovací podmínky – Měsíc bude zapadat až v době očima nepozorovatelné polostínové fáze zatmění, úkaz tedy uvidíme prakticky v celém jeho průběhu.

Zatmění měsíce (27. 7. 2018)

Zatmění Měsíce: Čekejte optickou iluzi nad obzorem a další "superúplněk"

Domov

Ve středu 18. září 2024 v časných ranních hodinách se odehraje částečné zatmění Měsíce. Ačkoli bude úkaz menší, bude velmi dobře viditelný. Díky příznivým pozorovacím podmínkám, kdy Měsíc zapadne až během polostínové fáze zatmění, budeme mít možnost sledovat celý jeho průběh. Informoval redakci ASÚ.

Modrý Měsíc.

Super úplněk, srpen 2024: Vychází už dnes. Co můžete očekávat?

Domov

Dnes nás čeká fascinující astronomický úkaz – první z řady čtyř superměsíců, které se budou objevovat během následujících měsíců. Tento jev, kdy měsíc dosahuje svého největšího a nejjasnějšího vzhledu, bude nejen úchvatnou podívanou, ale také příležitostí pro milovníky oblohy zachytit nádherné snímky a zažít nezapomenutelný pohled na noční oblohu. Proto pokud to počasí dovolí, doporučujeme oči vzhůru.

Ilustrační fotografie

Úplněk srpen 2024: Superúplněk, Modrý nebo Ještěří... máte se na co těšit

Domov

Letos v létě zažijeme neobvyklý jev – místo obvyklých tří úplňků se objeví hned čtyři. Tento vzácný jev zahrnuje i tzv. superúplněk, který se odehraje 19. srpna ve 20:25. Tento intenzivní úplněk, často nazývaný i megaúplněk, má silnější vliv než běžné úplňky. Co přinese a na co bychom si měli dát pozor?

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA odstartuje program Artemis, který vrátí člověka na Měsíc

Svět

Půl století po konci éry programu Apollo zahájí americká vesmírná agentura NASA dlouho očekávaný program Artemis, který má vrátit člověka na Měsíc. V pondělí ve 14:33 SELČ se otevře okno příležitosti pro start rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion, který bez posádky obletí Měsíc a v případě úspěchu se po 42 dnech vrátí zpět na Zemi.

Ilustrační foto

Show na obloze: Blíží se vrchol Orionid, pozorování letos nebude rušit Měsíc

Domov

Velmi dobré budou letos podmínky pro pozorování Orionid. Meteorický roj, aktivní už od počátku měsíce, vrcholí 20. a 21. října. Pohled na Orionidy nebude rušit Měsíc, nejlepší doba pro pozorování nastane v brzkých ranních hodinách. Očekávaná frekvence je asi 20 meteorů v hodině. Podívanou ještě vylepší jasné planety.

Ilustrační foto

Měsíc dnes bude trochu "začouzený", nastane polostínové zatmění

Revue

Na obloze nad Českem bude dnes večer možné pozorovat polostínové zatmění Měsíce. Úkaz, při kterém povrch Měsíce vypadá jako částečně zahalený kouřem, bude tentokrát hůře viditelný, než tomu bylo letos v lednu. Svého maxima dosáhne krátce před 21:30. Znovu bude možné spatřit polostínové zatmění z Česka v roce 2022.

Ilustrační foto

Tvrdá rána pro NASA. Nový koronavirus překazil velkolepý projekt

Svět

Šíření nového typu koronaviru zasadilo tvrdou ránu plánům amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vrátit se do roku 2024 na Měsíc. Ředitel úřadu Jim Bridenstine totiž kvůli výskytu viru mezi zaměstnanci nařídil dočasně uzavřít dvě zařízení, ve kterých se vyrábí a testují rakety.

Ilustrační foto

Revue

Země má druhý "přirozený" měsíc, je velký jako osobní auto

Země má vedle Měsíce ještě druhého přirozeného souputníka. Jde však podle všeho jen o miniměsíc, který kolem naší planety krouží dočasně. Kosmické těleso objevili astronomové pracující na Stewardově hvězdárně, kde sídlí katedra astronomie Arizonské univerzity.

Ilustrační foto

Záhadný Měsíc: Opravdu má vliv na naše zdraví?

Revue

Měsíc prý ovlivňuje náš život různými způsoby, ačkoli světlo Luny představuje jen 0,00025 procenta záře letního slunce, píše francouzský deník Le Figaro. Měsíc v úplňku prý urychluje porody, narušuje naše noci, podporuje růst vlasů, vyvolává záchvaty epilepsie či agresivní chování.

Ilustrační foto

Indická sonda našla ztracený modul, na povrch Měsíce přistál tvrdě

Technika

Indická lunární sonda Čandrájan-2 zaměřila přistávací modul Vikrám, který se v pátek na Měsíci neúspěšné pokusil o přistání. Oznámila to dnes Indická organizace pro kosmický výzkum (ISRO). Modul objevily kamery sondy, která obíhá kolem Měsíce. V jakém stavu modul je, indičtí vědci zatím nevědí.

Aktuálně se děje

10:05

Liam Payne dostal poslední sbohem. Hvězdy z One Direction na obřadu nechyběly

Britové se ve středu rozloučili s tragicky zesnulým zpěvákem Liamem Paynem, členem boybandu One Direction. Payne v říjnu nepřežil pád z balkonu hotelového pokoje v argentinském Buenos Aires.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy