Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WMF: Měsíc je v ohrožení. Lidé ho mohou vyrabovat a zničit

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: unsplash.com

Měsíc se poprvé dostal na seznam ohrožených kulturních památek, což je podle Světového fondu pro památky (World Monuments Fund, WMF) způsobeno obavami z možného rabování a ničení, k němuž by mohlo dojít při plánovaných komerčních výpravách na jeho povrch. Tento krok je bezprecedentní, protože seznam WMF dosud zahrnoval pouze ohrožené kulturní památky na Zemi. 

Do aktuálního výběru WMF, který je prvním od roku 2022, byly zařazeny i další lokality, jako například Qhapaq Ñan, předhispánská andská silniční síť, turecké město Antakya a japonský poloostrov Noto, jež byly poničeny zemětřesením. Zařazení Měsíce mezi 25 ohrožených lokalit zdůvodnila prezidentka a generální ředitelka WMF, Bénédicte de Montlaur, rostoucími riziky, jež plynou z narůstajících lunárních aktivit, které podle WMF probíhají bez dostatečných opatření na ochranu zachovalých artefaktů.

Ve středu vypustila společnost SpaceX dvě lunární přistávací moduly, které mají provádět výzkum pro budoucí mise. Od 60. let se přistání na Měsíci podařilo pouze pěti zemím: USA, Číně, Indii, Japonsku a bývalému Sovětskému svazu. Po misi Artemis III, kterou NASA plánuje na polovinu roku 2027, a která by měla přivést první lidskou posádku na Měsíc od 70. let, se očekává nárůst soukromých výprav na jeho povrch. Právě tyto komerční a vládou financované mise vyvolávají největší obavy WMF, zejména kvůli možnému narušení historických míst, jako jsou stopy Neila Armstronga a Buzze Aldrina.

„Poprvé byl Měsíc zahrnut do seznamu ohrožených míst, aby bylo zdůrazněno, že je třeba chránit artefakty, které svědčí o prvních krocích lidstva mimo Zemi – o klíčovém okamžiku v naší společné historii,“ uvedla de Montlaur. Připomněla, že předměty, jako je kamera, která zaznamenala první přistání na Měsíci, pamětní disk zanechaný astronauty Armstrongem a Aldrinem, nebo stovky dalších objektů jsou symbolem tohoto dědictví.

Podle ní zařazení Měsíce na seznam zdůrazňuje nutnost vytvořit mezinárodní strategie, které by ochránily kulturní dědictví nejen na Zemi, ale i mimo ni. „Zajištění ochrany lunárního dědictví zabrání poškození, které by mohly způsobit stále častější soukromé a vládní aktivity ve vesmíru. Je důležité, aby tyto artefakty přetrvaly i pro budoucí generace,“ uvedla de Montlaur pro deník The Art Newspaper.

Seznam WMF letos zahrnuje převážně místa v konfliktních zónách, jako je Ukrajina nebo Gaza, či lokality ohrožené klimatickou krizí. Například pobřeží Swahili v Africe, včetně starého města Lamu a pevnosti Ježíše v Keni, čelí erozí pobřeží. Na seznam byl také přidán historický městský prostor v Gaze, který byl zničen válkou s Izraelem.

Další zahrnutá místa zahrnují například pravoslavné kláštery v údolí Drino v Albánii, u nichž WMF vidí potenciál pro udržitelnější turistiku. Zároveň organizace upozorňuje na přeplněnost jiných památek, jako jsou buddhistické jeskynní komplexy Maijishan a Yungang v Číně, což představuje riziko jejich poškození.

V předchozím roce byly na seznam zařazeny například prehistorické jeskynní malby v brazilském státním parku Monte Alegre, aztécké ruiny Teotihuacán v Mexiku a prekolumbovská archeologická lokalita Garcia Pasture v Texasu. 

Témata:  Měsíc

Související

Aktuálně se děje

25. července 2025 17:00

25. července 2025 9:05

Zemřela další legenda. Zápasník Hulk Hogan byl ikonou světa wrestlingu

Hulk Hogan, známý zápasník a herec, který se stal jednou z největších ikon světa profesionálního wrestlingu, zemřel ve věku 71 let. Terry Gene Bollea, jak znělo jeho skutečné jméno, zemřel po srdeční zástavě ve svém domě na Floridě, přičemž podle médií se jej lékaři snažili oživovat dlouhých 30 minut.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.