Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lednový úplněk se blíží, zbývají poslední hodiny. K Měsíci se přiblíží Mars

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: unsplash.com

Noc z dneška na zítřek bude svým způsobem magická, protože na obloze spatříme první letošní úplněk. Vidět je toho ale v úvodu roku mnohem více, upozorňují experti na hvězdnou oblohu. 

První letošní úplněk nastane dnes, tedy v pondělí 13. ledna, ve 23:26 ve znamení Raka. Úplněk je měsíční fází, kdy je Sluncem osvětlená celá polokoule Měsíce přivrácená k Zemi. Je také jedinou fází, za které lze někdy pozorovat zatmění Měsíce. Jeho opakem je nov neboli novoluní.

Pro milovníky astronomie ale nabízí úvodní měsíc tohoto roku i jiné zajímavé příležitosti, vyplývá ze shrnutí na webu Astronomického ústavu AV ČR. Například už v sobotu 4. ledna byla Země nejblíže ke Slunci - pouhých 147,1 milionu kilometrů. 

Odborníci také upozornili, že v lednu budou téměř všechny planety Sluneční soustavy pozorovatelné pouhým okem. Chybět má pouze Merkur. Nejjasnějším objektem na obloze má být bezpochyby Venuše. Zítra ráno nastane těsná konjunkce Marsu s Měsícem.

Témata:  Měsíc vesmir astronomie

Související

Aktuálně se děje

15. června 2026 10:47

Iva Janžurová po zdravotních problémech konečně promluvila

Iva Janžurová měla v květnu půlkulaté 85. narozeniny a oslavit je hodlala i během června v rozhlasovém vysílání. To mělo nakonec jinou podobu, než se původně plánovalo, protože slavnou herečku postihly zdravotní potíže. Janžurová se ale v sobotu ozvala alespoň po telefonu a prozradila, jak na tom je. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy