Evropská unie spustila vesmírný program Iris2 za 10 miliard eur (přibližně 243 miliard korun), jehož cílem je vytvořit síť 290 satelitů, které budou konkurovat Starlinku Elona Muska. Tento krok, považovaný za zásadní krok k posílení evropské suverenity a bezpečné konektivity, dále prohlubuje bezpečnostní propast mezi EU a Velkou Británií po brexitu.
Hlavním záměrem projektu je zajistit bezpečnou komunikaci pro vlády a armády v době, kdy se kybernetická bezpečnost stává globálním problémem. Evropská unie ve svém prohlášení uvedla, že tento program představuje „významný krok k suverenitě Evropy“.
Technologické inovace umožní, aby nová konstelace satelitů, kombinující vysoce výkonné a méně výkonné satelity, odpovídala kapacitě tisíce zařízení, což vytváří takzvanou „megakonstelaci“, obdobnou Muskovu Starlinku. Uvedl to server The Guardian.
Velká Británie, která před brexitem spolupracovala s EU na vesmírných projektech, není součástí tohoto nového programu. Britská vláda se v době jednání o brexitu rozhodla, že vytvoří vlastní alternativu k evropské síti Galileo. Britský vesmírný program zahrnuje vojenský satelit Tyche, vypuštěný v srpnu, a plánovaný satelit Juno, který má být vypuštěn v roce 2027.
Podle zástupců EU Velká Británie neprojevila zájem o zapojení do Iris2. Podle pravidel EU by třetí země, jako je Spojené království, mohla do programu vstoupit buď prostřednictvím komerčních dohod, nebo plnohodnotným členstvím, což by zahrnovalo finanční příspěvky.
Do projektu Iris2 jsou zapojeni přední evropští hráči v kosmickém průmyslu, jako je Airbus Defence and Space, Deutsche Telekom, Thales Alenia Space a Telespazio. Britské společnosti však mezi těmito partnery nefigurují.
Program je rozdělen na dvě části, zahrnující satelity na střední oběžné dráze (MEO) a nízké oběžné dráze (LEO). První komunikace, určené jak pro vládní, tak komerční účely, se očekávají v roce 2030.
Iris2 je již třetím vlajkovým vesmírným programem EU, po sítích Galileo a Copernicus. Projekt má reagovat na dlouhodobé výzvy, jako jsou zvýšené bezpečnostní obavy, geopolitické konflikty a kybernetické útoky. Ty se staly zvlášť aktuálními po ruské invazi na Ukrajinu a údajných útocích na evropskou infrastrukturu.
Tento ambiciózní projekt přispěje k zabezpečení komunikačních sítí, sledování hranic, meteorologickým aplikacím i podpoře obranných systémů napříč evropským kontinentem.
Iris2 představuje klíčový krok v úsilí Evropské unie o technologickou soběstačnost a suverenitu. V době, kdy globální mocnosti soupeří o dominanci ve vesmíru, je tento projekt nejen odpovědí na Muskův Starlink, ale také signálem, že Evropa usiluje o zajištění svého strategického postavení v oblasti vesmírných technologií a bezpečnosti.
Související
12. listopadu 2024 11:44
26. října 2024 14:39
15. října 2024 21:58
11. října 2024 10:16
23. července 2024 19:01
2. července 2024 15:33