Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala chce do pěti let dostat do vesmíru českého astronauta

Aleš Svoboda
Aleš Svoboda
Foto: ESA **www.esa.int**

Česká vláda plánuje vyslat svého astronauta Aleše Svobodu do vesmíru nejpozději do pěti let. Tento záměr, nazvaný Česká cesta do vesmíru, má za cíl vzbudit zájem mezi firmami, vědeckými institucemi a školami. Dnes to oznámil ministr dopravy Martin Kupka. Premiér Petr Fiala označil tento projekt za národní misi.

Projekt by měl přinést nejen "letenku" pro českého astronauta, ale také podpořit rozvoj české vědy, technologií a dalších odvětví. Koordinátorem projektu bude Václav Kobera, ředitel kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací na ministerstvu dopravy. Kupka věří, že vesmírné aktivity mohou zvýšit mezinárodní prestiž Česka.

Premiér Fiala připomněl, že Aleš Svoboda uspěl v konkurenci 22 000 uchazečů z celé Evropy a má reálnou šanci stát se druhým českým kosmonautem. I když zatím není jasné, kdy přesně se let uskuteční, vláda je připravena mu "letenku" zajistit.

"Česká cesta do vesmíru je naše národní mise. Je to mise Aleše Svobody k samotným hranicím lidských možností, ale i mise ČR za lepším vzděláním, vědou a špičkovým průmyslem. Můžeme tak dosáhnout až ke hvězdám," uvedl Fiala.

Fiala také poznamenal, že evropský kosmický průmysl je třetí největší na světě, přičemž dominují Francie, Německo, Itálie a Španělsko. Nicméně vidí velkou příležitost i pro Česko.

"Abychom mohli konkurovat největším zemím, musíme v ČR zajistit dostatek pracovitých a motivovaných odborníků," řekl Fiala. Toho chce dosáhnout reformami vzdělávacího systému a podporou aplikovaného výzkumu, a zaměřit se na studenty základních a středních škol. 

Témata:  Petr Fiala (ODS) vesmir Aleš Svoboda

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 13:13

Deštivé počasí má pokračovat. V části ČR bude vydatně pršet

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy