reklama

Babiš před novináře přišel krátce před začátkem dnešního odpoledního summitu Evropské unie s lídry Ukrajiny, Moldavska, Gruzie, Arménie a Ázerbájdžánu, které patří do Východního partnerství EU. Ve čtvrtek je pak v Bruselu na programu prosincové jednání Evropské rady. Při posledním Babišově summitu před odchodem z funkce je mezi hlavními tématy opět nárůst cen energií, dále vývoj pandemie covidu-19 či přesun ruských vojsk k ukrajinské hranici.

"Samozřejmě pro mě hlavní téma jsou energie," řekl český premiér. Evropská rada o prudkém nárůstu cen jednala už v říjnu, na dlouhodobějších opatřeních se ale neshodla. Už tehdy Babiš zdůrazňoval otázku emisních povolenek, přičemž kritizoval údajné nekalosti na trhu, následná kontrola ze strany unijních regulátorů ale nezjistila zásadní nedostatky či cenové manipulace.

Situace kolem emisních povolenek ale podle šéfa české vlády "není normální". "Pokud stály v lednu 2021 33 euro a teďka jsou na 90, tak to má samozřejmě obrovský negativní dopad," řekl dnes Babiš.

Od začátku listopadu se cena povolenek zvýšila zhruba o 50 procent. K růstu jejich ceny přispívá zdražování plynu na světových trzích, kvůli kterému je pro elektrárenské společnosti ekonomičtější využívat uhlí. Podle Babiše Evropská komise k nepříznivému vývoji přispěla rozhodnutím stáhnout skoro 400 milionů povolenek z trhu a umístit je do rezervy pro stabilizaci trhu. V pondělí prý v této souvislosti poslal dopis předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové a šéfovi Evropské rady Charlesi Michelovi.

"Píšu, aby vrátili na trh těch 378 milionů povolenek, aby zkrátka nebyl ten trh pod takovým napětím," uvedl.

V souvislosti s nadcházející debatou unijních lídrů o vývoji pandemie řekl, že chce "výměnu informací mezi členskými státy ohledně třetí vakcíny". Zmínil rozdíly mezi členskými zeměmi ve zpřístupňování posilujících dávek a avizoval možnost bezprostředně rozšířit přístup v ČR. Tématem čtvrtečního summitu mají být snahy o urychlení vakcinace nejen v členských zemích unie, ale po celém světě.