reklama

Babiš slova prohlásil na tiskové konferenci po jednání vlády. "Použil jsem slovo zboží, za to se omlouvám, tak jsem to nemyslel. Je mi líto, že přišli o život naši spoluobčané. Nebylo to vůbec takhle myšleno. Já jsem jenom interpretoval to, co nám bylo řečeno," řekl premiér na dnešním brífinku ve Sněmovně.

Praha v reakci na závěry tajných služeb o ruské vině za výbuch, při němž v roce 2014 zahynuli dva lidé, vyhostila 18 zaměstnanců ruské ambasády. Rusko v odvetě poslalo domů 20 lidí z českého velvyslanectví v Moskvě.

Vicepremiér a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) dnes oznámil, že si na středeční odpoledne předvolal ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského. Chce mu sdělit protest proti postupu Ruska, Zmejevskij bude také jako první seznámen s případnou další českou reakcí. Zároveň čeští velvyslanci ve členských státech EU a NATO mají požádat spojence o solidaritu a koordinovaný postup.

Sociální demokracie se krátce před brífinkem proti Babišovým výrokům vymezila. Podle Onderky byly nepravdivé. Vedení sociální demokracie zároveň doporučilo předsedovi strany a pověřenému ministru zahraničí Janu Hamáčkovi, aby zastoupení na zastupitelských úřadech v Praze a Moskvě bylo vyrovnané.