Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš o Patriotech pro Evropu. Expremiér řekl, kdy frakce vznikne

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Expremiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že nová evropská frakce Patrioti pro Evropu, jejíž vznik oznámil s dalšími politiky v neděli, se podaří ustanovit během příštího týdne. Babiš to v úterý napsal na sociální síti X. 

Jednání o založení nové frakce v Evropském parlamentu podle Babiše stále probíhají. "Jsem rád, že na naši výzvu reagují další strany a europoslanci a doufám, že už příští týden se nám podaří frakci ustanovit," napsal expremiér na síti X. 

Osoby, které projevily zájem o připojení se k frakci, spojuje proevropský program, který si přeje většina Evropanů - bránit národní suverenitu, bojovat proti ilegální migraci a změnit zelené šílenosti Green Dealu, dodal Babiš. 

Vznik politické aliance o víkendu ve Vídni oznámilo ANO společně s rakouskou FPÖ a maďarským Fideszem, v jehož čele stojí maďarský premiér Viktor Orbán. Pokus o vznik nové frakce v neděli ocenil lídr italské Ligy Matteo Salvini. Spekuluje se také o angažmá francouzského Národního sdružení Marine Le Penové či polského Práva a spravedlnosti. 

K vytvoření frakce v Evropském parlamentu je třeba minimálně 23 poslanců, kteří byli zvoleni nejméně v sedmi zemích. Frakce musí svůj název a složení oznámit do 15. července, protože o den později začne ve francouzském Štrasburku ustavující plenární zasedání, na němž bude zvoleno vedení parlamentu. 

Témata:  Andrej Babiš Evropský parlament

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy