Na konferenci v Glasgow dnes vystoupí desítky hlav států a vlád, aby představily plány na snižování emisí skleníkových plynů. Projevy přednesou například americký prezident Joe Biden, německá kancléřka Angela Merkelová nebo šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. "Určitě uslyšíme zase ty klasické projevy, jak je planeta ohrožena. Ale já budu hovořit o tom, že může být ohrožena naše ekonomika, naši lidé, občané, zaměstnanci. Doufejme, že si to Evropa uvědomí," řekl Babiš.

V Evropské unii by se podle něj mělo jednat o návrzích, které jsou reálné a nevyženou investory z Evropy do Spojených států nebo Asie. "Uvidíme, jaký bude konference mít vliv hlavně na Evropskou unii, evropské rady a návrhy," řekl. Připomněl, že hlavní znečišťovatelé jako Čína či USA nenásledují evropská opatření stejným tempem. "Je nutné, aby Evropa ten Green Deal realizovala způsobem, který neovlivní konkurenceschopnost, průmysl a zaměstnanost. Myslím si, že Evropa ne úplně vnímá ta rizika," řekl.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) doplnil, že jednou z hlavních ambicí konference v Glasgow je, aby své vnitrostátní závazky zveřejnili velcí znečišťovatelé mimo EU. "Zatím i to, že tam pravděpodobně nebude čínský, prezident a brazilský prezident, svědčí o určitém skepticismu k té konferenci," uvedl. Evropa je absolutním lídrem, ale je nutné, aby "prapor nedržela jako jediná", dodal.