reklama

"Chci založit tradici, jak mají američtí prezidenti, že nechávají vždycky nějaký vzkaz. Napsal jsem dopis panu premiérovi Fialovi," řekl Babiš. Zveřejňovat jej nehodlá.

"Pan expremiér mi nechal na stole dopis, což je založení nějaké nové tradice, ale já vám nemohu říct, jestli mě v něm něco zaujalo, protože jsem ho ještě nečetl. Prosím o pochopení, to není neúcta k mému předchůdci ve funkci předsedy vlády, ale můj program je dnes takový, že jsem ještě takovou možnost neměl. Mám ho nachystaný a rád si ho v nejbližší možné chvíli přečtu," uvedl večer Fiala.

Tradici, kdy odcházející americký prezident napíše osobní předávací dopis nastupující hlavě státu, zavedl Ronald Reagan, který byl prezidentem v letech 1981 až 1989. Od té doby bylo napsáno dalších pět takových dopisů. Ve dvou případech psal dopis odstupující prezident svému sokovi ve volbách. Končící američtí prezidenti ručně psané dopisy svým nástupcům zanechávají v Oválné pracovně Bílého domu. Obsah dopisů bývá zveřejněn v souladu s tradicí až s odstupem několika měsíců.

Dopisy jsou většinou gratulací a přáním úspěchů. Barack Obama ale napsal svému nástupci Donaldu Trumpovi sice smířlivý, ale současně opatrně napomínající dopis. Trumpovi kladl na srdce, aby chránil demokratické instituce a tradice, jako jsou právní stát a lidská práva. Současný prezident Joe Biden po nástupu do funkce prezidenta sdělil tisku, že mu jeho sok Donald Trump napsal velkorysý dopis, což bylo podle některých analytiků vzhledem k dramatickým volbám a událostem kolem voleb velkým překvapením.

Kabinet ANO a ČSSD podal demisi 11. listopadu, do dnešního jmenování nové vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN vykonával z pověření prezidenta Miloše Zemana prozatímně svou funkci. Skončil přibližně po třech a půl letech. Babiš se stal druhým nejdéle sloužícím premiérem po Václavu Klausovi.

Zeman dnes na zámku v Lánech jmenoval členy nové vlády, Fialův kabinet následně absolvoval první zasedání ve Strakově akademii. Předseda vlády pak od odpoledne uvádí ministry do jejich úřadů, pokračovat v tom bude i v sobotu.