Platy vrcholných politiků by měly vzrůst příští rok asi o šest procent. "V době, kdy mají lidi problémy platit faktury za elektřinu, tak pánové z nové koalice realizují jen lži a nesplněné sliby. Podvedli lidi a Senát to zamázl," řekl Babiš. Senát ironicky označil za "pojistku zvýšení platů politiků".

Babiš tvrdí, že dnešní rozhodnutí senátorů je jedním z dalších podvodů na voličích dvou dosud opozičních koalic - Spolu (ODS, KDU-ČSL TOP 09) a Starostů a nezávislých s Piráty, které mají nyní většinu v obou parlamentních komorách a domlouvají se na nové vládě. "Pětikartel bude lidem utahovat opasky, ale na své platy vždycky peníze najde," dodal. Poukázal na to, že navzdory předvolebním slibům Senát zamítl i takzvaný klouzavý mandát pro ministry z řad poslanců. ANO podle něj navrhne zmrazení platů ústavních činitelů znovu.

Senátoři označovali novelu za populistické předvolební gesto a poukazovali na budoucí skokový nárůst platů po roce 2026. Rozhodnutím horní komory návrh takzvaně spadne pod stůl, nová povolební Sněmovna totiž už nebude moci senátní veto přehlasovat.

Sněmovna schválila zmrazení platů vrcholných politiků zrychleně jen několik dnů před říjnovými volbami do dolní komory. Pro předlohu tehdy hlasovalo 133 ze 134 přítomných poslanců ze všech sněmovních stran.