reklama

"Je menší inkaso příjmů, logicky větší výdaje. Ale ten rozpočet se vyvíjí lépe, než byl schválen. Uvidíme, jak dopadne celý rok," řekl premiér.

Ke konci října činil schodek rozpočtu 274 miliard korun. Příjmy rozpočtu ke konci října meziročně klesly o 42,3 miliardy na 1,18 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení se snížily meziročně o 61,2 miliardy na 1,02 bilionu korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 212,1 miliardy na 1,45 bilionu korun. Po říjnových výsledcích ekonomové očekávali, že schodek rozpočtu za celý rok bude 400 až 450 miliard korun. Data o vývoji rozpočtu ke konci listopadu zveřejní ministerstvo financí v úterý 1. prosince.

Na příští rok Sněmovna schválila v rámci základních parametrů schodek státního rozpočtu 320 miliard korun. Návrh ovšem nepočítá se zrušením superhrubé mzdy a zavedením sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent, které obsahuje daňový balíček schválený Sněmovnou. V něm prošel i návrh na zvýšení slevy na poplatníka. Celkem by dopad do veřejných financí v případě jeho definitivního schválení činil zhruba 130 miliard korun. Balíček nyní projedná Senát.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v této souvislosti dnes na schůzce se senátory navrhl, aby Senát slevu na poplatníka v rámci pozměňovacího návrhu zrušil. V takovém případě by byl dopad do veřejných financí 79,2 miliardy korun, z toho v případě státního rozpočtu 52,3 miliardy korun. Nově také Babiš navrhl za výpadek příjmů kompenzace obcím a krajům.

reklama