Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Babiš se ve Sněmovně rázně opřel do Fialy. "Patologického lháře" poslal odpočívat

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Poslanecká sněmovna, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Poslanci dnes ráno začali projednávat návrh na zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Mimořádná schůze, svolaná na žádost koalice, byla schválena hlasy vládního bloku po asi hodinové debatě, během níž představitelé opozičního hnutí ANO diskutovali o různých tématech. 

Předseda ANO Andrej Babiš se ostře vyjádřil k premiérovi Petru Fialovi (ODS), kterého označil za "patologického lháře". Fiala se jednání neúčastnil, protože byl omluven. Babiš ho kritizoval v souvislosti s jeho rozhovorem pro dnešní MF Dnes, kde Fiala hodnotil výsledky voleb do Evropského parlamentu.

Fiala uvedl, že opozice neposílila, když vládní koalice získala devět mandátů a opozice osm. "Pan premiér by si měl odpočinout, pokud tvrdí, že opozice v evropských volbách neposílila," řekl Babiš. Podle něj je Fiala "úplně mimo" a "zbláznil se". "Je to patologický lhář. Mám obavy o jeho zdraví," dodal Babiš. Také tvrdil, že Fiala zničil ODS.

Předseda klubu KDU-ČSL Aleš Dufek reagoval na Babišův půlhodinový projev a poznamenal, že voliči mají ve volbách uprostřed volebního období sklon podporovat opozici. "To nemůže zakrýt, že hnutí ANO vyhrálo ty volby," uvedl.

Předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová se podivovala, že ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nepředvolal ruského velvyslance v souvislosti s žhářským útokem v klíčovských garážích v Praze 9.

Fiala po jednání Bezpečnostní rady státu uvedl, že je velmi pravděpodobné, že za útokem stojí Rusko. Schillerová chtěla, aby premiér událost ve Sněmovně vysvětlil, jinak by ANO vyvolalo mimořádnou schůzi. 

Témata:  Andrej Babiš Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy