Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném videu na sociálních sítích vyzval vládu ke stanovení maximální ceny benzinu a nafty na 35 korun za litr a ke snížení daně z přidané hodnoty (DPH) prodejcům na nulu. Reagoval tak na stále rostoucí ceny pohonných hmot. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ale podle nedělního vyjádření stanovení maximálních cen paliv nepodporuje.
Litr Naturalu 95 stojí průměrně 42,77 koruny, litr nafty 44,15 Kč. Nafta zdražuje rychleji, v porovnání s pátkem jsou její ceny vyšší o 1,83 koruny, benzin zdražil za stejnou dobu o 1,19 Kč. Vyplývá to z dnešních dat společnosti CCS, která průměrné ceny paliv sleduje od začátku roku 2005.
"Obrovská výhoda vlády je to, že vlastní ČEPRO, které má produktovody a vlastní čerpací stanice," řekl Babiš. Jediným akcionářem ČEPRO je ministerstvo financí. "Vláda by měla zastropovat ceny pohonných hmot, klidně může na 35 korunách, a stále ČEPRO bude na nule, když se odpustí DPH," dodal bývalý premiér.
Ceny ropy jsou kvůli možnému zákazu dovozu z Ruska do Evropy a Spojených států poblíž maxima z roku 2008. V prvních několika minutách dnešního obchodování přidávala severomořská ropa Brent a americká lehká ropa West Texas Intermediate více než deset dolarů za barel na nejvyšší hodnotu od července 2008, přičemž Brent vystoupal až na 139,13 USD a WTI na 130,50 USD. Cenu žene nahoru také možné zpoždění návratu íránské ropy na globální trhy, které podnítilo obavy z nedostatku dodávek.
Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli v televizi CNN Prima News sdělil, že vláda ve středu projedná, co by mohla udělat proti prudkému zdražování energií, paliv a dalších surovin. Ve hře jsou podle něj například stanovení nejvyšších možných cen, úpravy DPH a spotřebních daní u klíčových produktů nebo nastavení nových slev na poplatníka.
Možné stanovení maximálních cen kritizoval Jurečkův vládní kolega Síkela. "Než začneme přemýšlet o zastropování cen pohonných hmot, měli bychom si uvědomit, že ropy je na světových trzích dostatek a vliv na růst cen pohonných hmot v České republice má kromě ruské agrese také oslabování koruny a snaha předzásobit se ze strany spotřebitelů," sdělil. Podle něj je potřeba promyslet, zda by zastropování pomohlo současnou situaci vyřešit. "Nebo jestli to naopak nepovede k nakupování zásob za uměle snížené ceny, a v důsledku toho k dalšímu tlaku na růst cen," doplnil.
Maďarská vláda loni rozhodla stanovit na přechodnou dobu strop cen pohonných hmot. Polský premiér Mateusz Morawiecki v lednu představil druhý balík opatření, která mají zmírnit dopady rostoucí inflace. Opatření zahrnují dočasné snížení sazeb DPH u pohonných hmot a potravin.
Témata: pohonné hmoty, Andrej Babiš
Související
3. října 2024 21:13
8. srpna 2024 14:46
13. července 2024 17:10
10. května 2024 21:55
13. dubna 2024 8:28
14. března 2024 13:32