Projevům rakoviny věnoval lídr ANO značnou část svého projevu. Popisoval například pigmentová znaménka a varoval před opalováním. "Cokoli se vám na kůži nezdá, ukažte svému kožnímu lékaři," doporučoval. Ženy pak nabádal, aby chodily na vyšetření mamografem. Hovořil i o rakovině plic či prostaty.

Kovářová Babiše několikrát přerušila a žádala, aby mluvil k věci. "Předčítáte nějaké letáky," poznamenala. "To není nějaký leták, to je leták, který jsem vymyslel a který měly pojišťovny dát každému pojištěnci. Leták neodešel, protože to údajně byla kampaň," reagoval Babiš. Připomněl tak aféru s brožurou o rakovině s fotografiemi tehdejšího premiéra a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) před loňskými sněmovními volbami, kterou po kritice někdejší opozice nerozeslaly zdravotní pojišťovny svým pojištěncům. Brožura má 50 stran.

"Chápu, že pokud jste leták vymyslel vy, je to velmi důležité," konstatovala Kovářová a znovu chtěla, aby se Babiš držel tématu projednávané novely. Babiš trval na tom, že mluví k věci, když hovoří o zdravotnictví.

Opoziční ANO a SPD předem ohlásily, že budou projednávání novely o snížení zdravotních plateb státu za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané brzdit. Systém zdravotního pojištění má přijít letos o 14 miliard korun, s čímž už počítá schválený státní rozpočet. Podle opozice může tento krok zhoršit dostupnost zdravotní péče, představitelé vlády takové obavy ostře odmítají.

Úvodní kolo debaty o předloze trvá zhruba sedm hodin. řadoví poslanci, kterých se do diskuse hlásí dvě desítky, se ke slovu ještě nedostali. Budou moci mluvit nejvýše dvakrát po deseti minutách. Omezení se nevztahuje na řečníky s přednostním právem, k nimž Babiš patří jako předseda strany nebo hnutí.

Vedení Sněmovny se předběžně dohodlo na dalším postupu schůze

Širší vedení Sněmovny se dnes odpoledne předběžně dohodlo na dalším postupu mimořádné schůze ke sporným koaličním návrhům, kterou provázejí tvrdé opoziční obstrukce. Další noční jednání dolní komory, tedy z dneška na čtvrtek, podle kuloárových informací ČTK ještě před schůzkou grémia, by být nemělo. Předpokládala se shoda na dnešním a čtvrtečním programu jednání dolní komory. Nyní se čeká podle informací z koalice na souhlas hnutí ANO s dohodou.

Jednání Sněmovny bylo kvůli poradě širšího vedení na 40 minut přerušeno. Poslanci se měli opět sejít ve 14:00. Přestávka pak ale byla prodloužena do 15:00 na porady opozičních klubů ANO a SPD.

Zákonodárci zatím nedokončili debatu ani o jednom ze šesti bodů mimořádné schůze svolané z podnětu vládních stran. Jen diskuse před hlasováním o návrhu programu zabrala od úterních 10:00 zhruba pět hodin.

Před půlnocí Sněmovna přerušila na návrh koaličních stran diskusi o prvním bodu, zdánlivě bezrozporné poslanecké novele, jež upravuje administrativu kolem dokladování podmínek udržitelnosti u biomasy. Už přes devět hodin se nyní poslanci věnují vládnímu návrhu na snížení plateb státu do veřejného zdravotního pojištění za důchodce, děti, studenty nebo nezaměstnané od poloviny roku.

Na programu schůze jsou i sporné předlohy o úplném zrušení elektronické evidence tržeb (EET), o zpřísnění zákona o střetu zájmů zejména ve vlastnictví některých médií a o zavedení možnosti korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy ze zahraničí. Sněmovna by měla navíc schválit ukončení pandemické pohotovosti. Vláda navrhla její zrušení k úterý. Kdy se Sněmovna k návrhu dostane, není jasné.

Zrušení pandemické pohotovosti projednají poslanci v podvečer

Vládní a opoziční frakce Sněmovny se při jednání grémia dohodly na tom, že dnes v podvečer projednají poslanci návrh vlády na zrušení pandemické pohotovosti. ČTK to řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Zrušením pandemické pohotovosti skončí podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) povinnost používat roušky a respirátory ve zdravotnických zařízeních.

Plán je součástí širší dohody na programu jednání Sněmovny, která má ukončit obstrukce v dolní parlamentní komoře. Vedení Sněmovny se dohodlo, že jednání dnes skončí do 22:00. Na dnešek poslanci jednali do 04:00, znovu se po přestávce sešli v 08:00.