Nemocnost u akutních respiračních infekcí v uplynulém týdnu na papíře klesla o téměř 40 procent, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ). Experti ale pokles považují za uměle vytvořený, protože vliv sehrály podzimní prázdniny. Data tak nemusí být skutečným obrazem aktuálního vývoje epidemiologické situace.
Nemocnost se snížila i v kategorii chřipce podobných onemocnění, a to konkrétně o necelých 23 %. U dospělých byl nicméně patrný vzestup o šest procent. Nejvyšší nemocnost pozoruje ústav na jižní Moravě.
Experti zmínili, že významný podíl na nemocnosti mají mykoplazmové infekce. Jejich počet se přibližně rovná výskytu covidu, přičemž v posledním období přibývá až do stovky laboratorně prokázaných případů každý týden.
"Vyšší výskyty onemocnění vyvolaných Mycoplasma pneumoniae se obvykle opakují v několikaletých cyklech. Je tomu tak i u dalších nechřipkových respiračních virů, mnozí si jistě vzpomenou například na vysoké počty nemocných s RS viry v minulých sezonách," uvedl vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Jan Kynčl.
Mycoplasma pneumoniae je bakterie, která způsobuje zápal plic. Bakterie je nejčastější příčinou zápalů plic u školních dětí a mladých dospělých do 30 let. Onemocnění se vyskytují v epidemiích v několikaletých cyklech zejména v pozdním létě a na podzim, sporadické případy se vyskytují po celý rok, píše se na webu Národní zdravotnický informační portál.
Ústav předpokládá, že jde o pokles nemocnosti pouze na papíře. Lidé totiž během prázdnin nechodili s nemocemi tolik k lékaři, zvlášť když nepotřebovali vystavit neschopenku. Vliv mohly sehrát i dovolené v ordinacích praktických lékařů.
"Skutečný pokles respiračních infekcí tedy nebude tak výrazný a lze očekávat, že nemocných bude s příchodem stále chladnějšího počasí naopak přibývat. Nezapomínejme proto na prevenci jak očkováním, tak dodržováním respirační etikety, ohleduplností, využijme na ochranu dýchacích cest respirátory, zejména v prostorách s vyšší kumulací osob. Dbejme i na častou a důslednou hygienu rukou. Na nemytých rukou si můžeme infekce snadno na sebe přenést z kontaminovaných povrchů, typicky například z madel v hromadné dopravě, klik dveří či nákupních vozíků," dodala hlavní hygienička a ředitelka SZÚ Barbora Macková.
Témata: nemoci, zápal plic, chřipka
Související
18. listopadu 2024 12:56
17. listopadu 2024 18:59
14. listopadu 2024 10:41
29. září 2024 10:18
27. září 2024 17:00
25. září 2024 14:25