Na nastavení opatření, která by měla snížit dopady vysokých cen energií, bude mít podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) zásadní vliv návrh Evropské komise, který má představit v úterý. Do konce týdne, tedy před pátečním jednáním Sněmovny, by měla být všechna opatření "seskládána". Bartoš to dnes řekl novinářům před mimořádnou schůzí vlády.
Ministři se dnes sešli, aby rozhodli o maximální ceně elektřiny pro domácnosti, veřejný sektor a firmy. Například ministryně pro životní prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) předpokládá, že konečný návrh na řešení drahých energií vláda dnes přijme. Naopak Bartoš se přímo nevyjádřil.
Pokud bude pro domácnosti stanovena nejvyšší cena za elektřinu a plyn, mělo by se to podle Bartoše propojit s nástrojem, který by vedl k úspoře. U pomoci průmyslovým firmám ministři čekají na návrhy ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN), který se dnes sešel se zástupci profesních svazů, uvedl Bartoš.
Dopad opatření na rozpočet je podle Bartoše nesporný, za nutné ale považuje zvolit správnou a vyváženou cestu. "Ministr Síkela včera (v neděli) uváděl případ Libanonu, dříve prosperující země, kde začaly být neodborné zásahy do regulace cen energií, tak ten stát šel do krachu. Tohle pro Českou republiku zodpovědná vláda nemůže ani riskovat," řekl.
Ministři pro energetiku zemí Evropské unie se v pátek dohodli, že by bylo vhodné na pomoc spotřebitelům využít neočekávané zisky výrobců energie z levnějších zdrojů. Zároveň pověřili Evropskou komisi vypracováním dalších opatření v boji proti drahým energiím.
Meziroční inflace v srpnu podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu dosáhla 17,2 procenta. Ceny elektřiny vzrostly o 34,6 procenta, plyn zdražil o 61,4 procenta.
Témata: Ivan Bartoš , energetika, Evropská komise (EK)
Související
9. listopadu 2024 14:28
30. září 2024 13:25
29. září 2024 13:33
29. září 2024 13:12
28. září 2024 19:07
28. září 2024 11:30