Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bartoš nevidí důvod řešit nominaci Chrásteckého na dočasné řízení NAKIT

Ivan Bartoš
Ivan Bartoš
Foto: Michal Kalášek / INCORP images

Předseda Pirátů Ivan Bartoš nevidí důvod dále řešit s náměstkem ministra vnitra Lukášem Koláříkem nominaci právníka Vladimíra Chrásteckého.na dočasné řízení vládní Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Na stole bylo několik jmen, která byla pro dočasné pověření v užším výběru, sdělil dnes Bartoš ČTK.

Server Neovlivní.cz v úterý uvedl, že Chrástecký byl v minulosti pravomocně odsouzen za nadržování zlodějům. Agenturu nakonec dočasně povede od 1. ledna vedoucí jejího právního odboru Jan Ďoubal.

Z čela agentury, která by se měla příští rok na jaře transformovat pod novou Digitální informační agenturu, odchází s koncem letošního roku Vladimír Dzurilla. Na místo ředitele vypsalo vnitro výběrové řízení.

Kolářík ve středu uvedl, že informaci o Chrásteckého deliktu neměl předtím, než ho doporučil. Dodal, že trest je právně zahlazen a že Chrástecký pokračuje ve své funkci ředitele sekce legislativa a právo.

"Jednalo se pouze o možnou nominaci na dočasné řízení NAKIT na přechodné - cca. dvouměsíční - období, než bude v otevřeném výběrovém řízení vybrán stálý ředitel či ředitelka. Na stole bylo několik jmen, která byla pro dočasné pověření v užším výběru," poznamenal Bartoš. Informace o Chrásteckém nebyly do doby mediálního zveřejnění pirátským zástupcům známy, doplnil. Kolářík poté navrhl právě Ďoubala.

"Prioritou je tak pro nás nyní hlavně rychlý a transparentní průběh výběrového řízení na stálého ředitele či ředitelku. Výběrové řízení již bylo vypsáno a běží," doplnil pirátský předseda.

Server Neovlivní.cz napsal, že Chrástecký byl před devíti lety pravomocně odsouzen za nadržování zlodějům. Soud mu uložil osmnáctiměsíční podmíněný trest a pětiletý zákaz vykonávat vedoucí funkci v orgánech veřejné moci. Podle verdiktu se Chrástecký podílel na zmanipulování řízení o podnětech k podání stížností pro porušení zákona tak, že někdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila v červnu 2010 výkon trestu dvěma mužům odsouzeným k desetiletému vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury. Nástupce Kovářové Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnosti zpět, muži se ale do vězení nevrátili. Utekli do zahraničí a až po několika měsících byli zadrženi v Thajsku, odkud je přivezla česká policie.

Agentura byla založena k 1. únoru 2016 jako servisní organizace ministerstva vnitra. Poskytuje služby v informačních a komunikačních technologiích. Mimo jiné zajišťuje koncepční rozvoj kritické komunikační infrastruktury a bezpečné řešení sdílených služeb státu.

Témata:  Ivan Bartoš NAKIT (Národní agentura pro komunikační a informační technologie)

Související

Aktuálně se děje

15. února 2026 17:11

15. února 2026 13:47

Ministr Šťastný navrhuje uspořádat v České republice olympijské hry

První ministr pro sport Boris Šťastný (Motoristé) přichází s ambiciózní vizí uspořádat v České republice olympijské hry. Podle jeho slov bychom neměli být zbytečně skromní, neboť věří, že země by takto velkou akci zvládla. Šťastný si dokáže představit, že by se největší sportovní svátek mohl v našem regionu konat v letech 2038 nebo 2040, což jsou nejbližší volné termíny v olympijském kalendáři.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Václav Klaus

Klaus o hádce Macinky: Pokud by se s Clintonovou a Sikorskim nestřetl, zklamal by mě

Bývalý prezident Václav Klaus se v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS zastal současného ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé). Podle Klause je prakticky nemožné, aby se politik s Macinkovými pravicovými názory nepohádal s lidmi jako Hillary Clintonová nebo polský ministr zahraničí Radosław Sikorski. Pokud by k takovému střetu na Mnichovské bezpečnostní konferenci nedošlo, Macinka by prý Klause velmi zklamal.