reklama

"Vyslovení nedůvěry vládě je naše ústavní povinnost," zdůraznil Bartoš. Jde podle něho o krok, který by měl Babišovi ukázat, že na rozdíl od Agrofertu není skutečným majitelem Česka a není koncovým příjemcem jeho výhod. "Premiér Babiš a orloj jeho střídajících se ministrů připravili zemi o budoucnost," prohlásil předseda pirátské strany.

Piráti podle něho nikdy nekritizovali kabinet bezúčelně nebo prvoplánově, nabízeli své návrhy. Hlasování o nedůvěře podle Bartoše není účelové politizování.

Bartoš vládě a premiérovi v projevu vytkl například údajný střet zájmů ministerského předsedy, jeho kauzu Čapí hnízdo, postup při koronavirové krizi, "zruinování státního rozpočtu a destrukci veřejných financí" i plánované "předvolební dárečky". "Vláda by se neměla chovat jako na posledním mejdanu," řekl.

Tvrdil také, že kabinet v rozporu s Babišovými předvolebním sliby zpolitizoval státní správu. "Státní správa byla zpolitizována takovým způsobem, že se podle mého názoru zapíše do příruček, jak nebojovat s korupcí, jak nebojovat s nepotismem, jak nebojovat s klientelismem," prohlásil předseda pirátské strany. Podporu Pirátů kabinet nikdy neměl a nemá, dodal.

"Vláda se odpoutala od reality, vláda se stala zajatcem vlastního PR. Česká republika není usměvavý facebook Andreje Babiše, Česká republika je zemí, která je v morálním ekonomickém rozvratu,“ řekl dále Rakušan. Vládě vyčetl například výměny na postu ministra zdravotnictví. "Točili se vám jako na orloji,“ poznamenal. Žádný skutečný odborník podle něj nechce vstoupit do vlády, protože rozhodnutí nečiní ministři, ale premiér, a to na základě svých poradců pro obraz na veřejnosti.

Rakušan reagoval i na Babišovu kritiku Bruselu. "A ty evropské prachy mu nesmrdí?“ otázal se. Babišovi vyčetl rozvrat morálky a překročení všech norem, které kdy byly myslitelné. Jako příklad uvedl, že poprvé od revoluce přivedl k reálnému podílu na moci komunisty.

Při hlasování o vyslovení nedůvěře vládě bude rozhodující postoj komunistů, kteří kabinet do poloviny dubna tolerovali. Komunistická strana až nyní ohlásila, že její poslanci odejdou při hlasování ze sálu. Na twitteru potvrdil dřívější informace o očekávaném postoji klubu poslanec KSČM Jiří Dolejš. Zbytku opozice tak budou pro pád vlády chybět hlasy.

reklama