reklama

Ceny benzinu i nafty vystoupaly kolem 10. března na rekordní maxima v důsledku ruského vpádu na Ukrajinu, po kterém výrazně zdražila ropa a zároveň oslabila koruna vůči dolaru. Litr Naturalu 95 stál v průměru až víc než 47 korun, průměrná cena dieselu přesáhla 49,50 Kč/l. V dalším období ceny převážně klesaly, k nárůstu se přechodně vrátily v minulém týdnu. Aktuálně je benzin o 13,07 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu motoristé platí o 17,43 Kč na litru víc.

Nejlevnější Natural 95 nyní natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr v průměru za 43,99 Kč. Naftu prodávají čerpací stanice za nejnižší cenu ve Zlínském kraji, litr průměrně za 46,38 Kč. Nejdražší paliva jsou nadále v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 45,02 Kč. Nafta se v hlavním městě tankuje za 48,04 Kč/l.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy však ceny opět poklesnou. "V příštích sedmi dnech pohonné hmoty v ČR zlevní, a to k úrovni 43,30 koruny za litr v případě benzínu a k úrovni kolem 46,00 koruny za litr v případě nafty, pokud tedy nedojde k závažnému vyhrocení dění kolem války na Ukrajině a souvisejících sankcí Západu i ruských odvetných opatření," uvedl v komentáři, který má server Globe24.cz k dispozici.

Důvodem předpokládaného zlevnění je podle Kovandy pokles cen ropy Brent na světovém trhu, pokles cen velkoobchodně prodávaných paliv na burze v Rotterdamu a také citelné zpevnění koruny vůči dolaru.