reklama

Šéf Bílého domu se hájil například tím, že "drtivou většinu" lidí přicházejících z Mexika americké orgány posílají zpět. Podle televize CNN takto lze popsat dění z února, kdy bezpečnostní složky zachytily 100.441 běženců. Na základě loňského opatření o ochraně veřejného zdraví bezmála 72 procent z nich obratem vyhostily.

Předběžná březnová data, která pronikla do médií, ovšem naznačují, že tento měsíc je zmíněný nástroj využíván výrazně méně. Podle informací CNN bylo v týdnu končícím 17. březnem vyhoštěno 53 procent z bezmála 35.000 lidí zadržených u "jihozápadní hranice". Zpravodajský web Axios zase s odvoláním na čísla ministerstva vnitřní bezpečnosti uvedl, že mezi 14. a 21. březnem bylo protiepidemické opatření použito jen proti 13 procentům zadržených členů migrujících rodinných skupin.

Biden ve čtvrtek mluvil i přímo o těchto skupinách a prohlásil, že "posíláme zpět velkou většinu rodin, které přicházejí". Tento výrok nemá oporu ani v únorových číslech a NYT jej proto hodnotí jako nepravdivý. "Federální činitelé v únoru zaznamenali asi 19.000 setkání s rodinami na jihozápadní hranici. Z nich bylo vyhoštěno asi 7900 rodin, tedy 42 procent," napsal list.

Zavádějící byla podle tisku také snaha vykreslit současné problémy jako pouhý výsledek kombinace sezonních migračních trendů a kroků minulé americké administrativy. "Ačkoli má Biden pravdu, že počty přechodů přes hranici se zpravidla během těchto (zimních) měsíců zvyšují, nárůst z posledních osmi týdnů se zdá být obzvláště prudký," poznamenal deník The Washington Post.

Vedle zlehčování aktuální migrační vlny Biden obvinil exprezidenta Donalda Trumpa, že "eliminoval" a "nepoužil" prostředky vyčleněné na potlačení bezprostředních příčin migrace ze střední Ameriky. I toto tvrzení má NYT za nepravdivé, protože Trump "neusiloval o úplné zrušení" mezinárodní finanční pomoci, byť požadoval její zásadní omezování.

Vývoj kolem americko-mexické hranice se v situaci už několik měsíců rostoucích statistik o nelegálních příchodech z Mexika stal hlavním tématem Bidenovy první prezidentské tiskové konference. Čísla zatím nejsou tak vysoká jako na jaře 2019, ministr vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas ovšem avizoval možný nárůst na nejvyšší hodnoty za posledních 20 let.

Mimořádný je počet nezletilých přicházejících do USA bez dospělého doprovodu. Současná americká administrativa je na rozdíl od té minulé odmítá rychle vracet do Mexika, takto ovšem děti často tráví i několik dní v zařízeních pohraničního úřadu CBP, kde i podle Bidena panují nepřijatelné podmínky.

reklama