Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

BIS: Bezpečnostní situace je nejvážnější od konce druhé světové války

BIS
BIS
Foto: Google

Petr Pavel v úterý jako první prezident od dob Václava Havla navštívil sídlo Bezpečnostní informační služby (BIS). Ředitel kontrarozvědky Michal Koudelka při té příležitosti označil aktuální bezpečnostní situaci ve světě za nejvážnější od konce druhé světové války.

Koudelka zdůraznil, že není možné považovat probíhající konflikty na Ukrajině a v Pásmu Gazy za něco, co se Česka netýká. "Agresivní Ruská federace je velkou hrozbou pro demokratické země Evropy včetně ČR," poznamenal na adresu státu vedeného Vladimirem Putin, který před více než dvěma lety zahájil plnohodnotnou invazi na území svého souseda.

Podle šéfa BIS je potřeba vnímat i hrozbu návratu islámského terorismu na evropský kontinent. "Riziko nemůžeme podceňovat, i když nedisponujeme žádnou konkrétní informací o přímém ohrožení bezpečnosti ČR," konstatoval.

Pavel vyzdvihl roli tajných služeb v dnešní době a ocenil jejich fungování. "Nynější bezpečnostní situaci bychom určitě neoznačili jako bezproblémovou a výhled do budoucna není nijak optimistický. Dá se předpokládat, že se bude ještě komplikovat," podotkl.

Na sociální síti X pak napsal, že návštěvu v sídle kontrarozvědky podnikl zejména kvůli obnovení standardních vztahů mezi prezidentem a bezpečnostními službami. Vztahy jeho předchůdce Miloše Zemana s Michalem Koudelkou totiž byly velice problematické.

"S ředitelem Koudelkou i s vedením BIS jsme jednali o aktuálních bezpečnostních tématech i roli zpravodajských služeb v demokratickém státě," dodal prezident.

Témata:  BIS Petr Pavel

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy