reklama

Podle Sdružení praktických lékařů čeká na očkování v ordinaci asi 130.000 lidí nad 70 let. Podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) budou ordinace v další fázi očkování čím dál důležitější a činnost velkokapacitních očkovacích center se bude postupně utlumovat.

Podle BISOP seniory odrazuje od očkování v centrech složitá registrace přes webové stránky nebo nutnost cestovat do neznámého prostředí. Problémem pro některé mohou být i formuláře, které je třeba v centru vyplňovat. Pro očkování v ordinaci se lidé rozhodují zejména proto, že praktický lékař dobře zná jejich zdravotní stav i rodinnou anamnézu a mají k němu důvěru. Očkování navíc mohou spojit s běžnou pravidelnou prohlídkou a jednu cestu tak ušetří.

Distribuci vakcíny Pfizer/BioNTech do ordinací zatím komplikují podmínky jejího skladování v hluboce zmrazeném stavu a velká balení o skoro tisícovce dávek. Centrum navrhuje, že by praktický lékař mohl využít prostory očkovacího centra, kam by si pozval své pacienty. "Lidé jsou ochotnější na velkokapacitní očkovací místo dorazit, pokud ví, že se dostanou za svým ošetřujícím lékařem, který zná jejich anamnézu a svou přítomností vakcíně dodá i důvěru," popsali členové BISOP.

Seniory mohou podle nich odrazovat od očkování i často zmiňované, byť velmi vzácné, nežádoucí účinky. "Přitom čísla mluví jasně – rizika spojená s očkováním jsou nesrovnatelně nižší než rizika spojená s onemocněním. Ovšem takto racionálně se nerozhodujeme, pokud jsou ve hře silné emoce, zejména strach," dodali.

Už od začátku epidemie jsou starší lidé označovaní jako skupina, kterou nemoc covid-19 nejvíc ohrožuje. Jsou podle zprávy BISOP často vyděšení ze zveřejňovaných statistik vážných průběhů a úmrtí. "Pokud praktický lékař osobně zavolá svému pacientovi, a po zvážení jeho anamnézy jej pozve k očkování a dá mu navíc brzký termín, výrazně to zvyšuje šanci na úspěšnou vakcinaci seniorů," uvedl BISOP.

Údaje ukazují, že jeden ze šesti seniorů nad 70 let se zatím k očkování nezaregistroval. "S postupujícím časem určitě bude o očkování stoupat zájem tak, jak se připravují covidové pasy," řekl v pondělí ministr. Podle něj budou nejen pro cestování, ale i pro různé činnosti v České republice. Už dnes oznámil, že očkovaní mohou jet do lázní na zdravotní pobyt jako samoplátci a nemusí při návratu z méně rizikových zemí nastoupit karanténu.

reklama