Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Blatný: Nějaká obdoba PES bude pro rozvolňování potřeba

Jan Blatný
Jan Blatný
Foto: Úřad vlády ČR

Nějaká obdoba protiepidemického systému PES bude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) pro budoucí zmírňování opatření potřeba. Všechny země nějakou takovou tabulku mají, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) minulý týden řekl, že pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová dostala za úkol systém aktualizovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli pro TN.cz uvedl, že se původní systém PES nepovedl a od nového nic neočekává.

"Ať už se jmenuje PES nebo nějak jinak, je prostě potřeba si uvědomit, že musíme a budeme mít pro rozvolňování nějakou tabulku, která bude říkat, co se za jakých okolností do budoucna stane," řekl Blatný. Hodnocení podle něj budou upravena a zohledňovat se budou pravděpodobně jiné parametry, i kvůli převažujícímu šíření takzvané britské mutace koronaviru. "Nějaký takový dokument má každá země, musíme a budeme ho mít i my," dodal.

V protiepidemickém systému PES se stále počítá index rizika pro ČR, od konce února postupně klesá a od soboty je 68 bodů. Pravidelně byl zveřejňován od poloviny loňského listopadu, poté by několikrát upravován, ale v současné době se jím opatření už neřídí. V lednu se začala připravovat jeho aktualizace, která by zahrnula jako jednu z podmínek antigenní testy. Měly umožnit veřejné akce pro větší počet osob nebo například částečné otevření restaurací či hotelů.

Systém PES je rozdělený do pěti stupňů pohotovosti podle rizikového skóre, které se počítá z počtu nových případů na 100.000 obyvatel a 100.000 seniorů za poslední dva týdny a reprodukčního čísla. Na začátku letošního roku byl původní parametr podílu pozitivních mezi testy nahrazený podílem pozitivních hospitalizovaných, kteří nebyli dříve odhaleni testem.

Do února se podle něj řídilo fungování jednotlivých sfér podnikání i běžných aktivit, stanoví například počet lidí, kteří se mohou potkávat. Upuštění od jeho používání souvisí především se šířením takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější a rychleji se šíří mezi lidmi.

Témata:  Jan Blatný koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 13:02

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.