reklama

O opaku je přesvědčeno sedm procent občanů. Podle 25 procent je ale ještě brzo na hodnocení této změny. Vyplynulo to ze zjištění projektu National Pandemic Alarm (NPA), který téměř rok monitoruje v pěti evropských zemích postoje a nálady společnosti s ohledem na pandemii koronaviru.

"Startovací pozice nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera není nejlepší, teprve týden po jmenování je přijímán spíše vlažně, výzvou do budoucna tak určitě bude nejen zvládání pandemické situace, ale i přesvědčení veřejnosti, že je do funkce dobrou volbou, za kterou ho zatím považuje pouze naprostá menšina Čechů," uvedl Vít Pavliš z agentury NMS Market Research, která se na průzkumu podílela.

Blatného působení v čele ministerstva zpětně pozitivně hodnotilo 36 procent dotázaných. Naopak pětina lidí negativně a 31 procent neutrálně.

Průzkum rovněž zjišťoval názory lidí na rozvolňování opatření proti šíření nemoci covid-19, které začalo s koncem nouzového stavu 11. dubna. Ukončení tohoto mimořádného stavu přineslo s sebou konec zákazu cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Od minulého týdne se do škol vrátili i žáci prvního stupně a do školek předškoláci a byly rovněž otevřeny některé obchody. Nicméně řada opatření zůstala platná včetně uzavřených restaurací a většiny obchodů nebo nošení ochrany dýchacích cest.

Podle zjištění průzkumu 71 procent veřejnosti s dosavadním uvolněním restrikcí souhlasí. Nicméně 39 procent si myslí, že uvolnění bylo adekvátní, naopak podle dalších 39 procent mohlo být ještě větší. O tom, že opatření měla být zpřísněna, je přesvědčena desetina veřejnosti.

Průzkum se konal 16. dubna a zaštiťuje ho společnost European National Panels, dceřiná společnost agentur Nielsen Admosphere, NMS Market Research a STEM/MARK.

reklama