reklama

V Česku se nyní očkují především zdravotníci a senioři. Podle Blatného dostalo minimálně jednu dávku očkování přes 55 procent lidí nad 80 let. Přednostně jsou očkováni také zdravotníci, podle Blatného očkování dostalo přes 60 procent lékařů. V případě lékařů, kteří pracují v akutní lůžkové péči, má očkování zhruba 72 procent z nich.

Do očkování se od začátku března zapojili i praktičtí lékaři, podle ministra registruje své pacienty k vakcinaci přes 63 procent ordinací praktiků. Praktičtí lékaři ke čtvrtečnímu večeru naočkovali svým pacientům přes 57.000 dávek. Podle Blatného jsou mezi lidmi registrovanými k očkování u praktiků z asi 70 procent lidé ve věku 70 až 79 let, dalších asi 20 procent jsou senioři nad 80 let. Praktici mohou očkovat i mladší pacienty, kteří mají více nemocí nebo jim kvůli jejich zdravotnímu stavu hrozí těžký průběh nemoci covid-19.

Otevření registrací pro další věkové skupiny plánuje ministerstvo zdravotnictví od dubna. Blatný řekl, že by mělo jít o skupinu, která je označena v očkovací strategii jako 1.B. Dostat by se mělo například i na policisty.

reklama