Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britská mutace koronaviru je v Česku, potvrdil se její výskyt

Koronavirus SARS-CoV-2
Koronavirus SARS-CoV-2
Foto: NIAID-RML

V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta. ČTK to napsala Klára Doláková, mluvčí Státního zdravotního ústavu (SZÚ), jehož laboratoř vzorky odpovídající této mutaci zkoumala. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) může mutaci obsahovat až deset procent vzorků, které se prověřují.

"SZÚ potvrzuje výskyt britské mutace koronaviru u prvních sekvenovaných vzorků. Další vzorky se v tuto chvíli sekvenují," napsala ČTK Doláková. Bližší informace chce ústav představit na úterní tiskové konferenci.

Blatný dnes novinářům řekl, že mutace koronaviru není nebezpečnější, ale šíří se zhruba o 40 procent rychleji. Pro zjednodušení se podle ministra dá říci, že to, co během epidemie nastalo za deset dnů, může v případě britské mutace nastat už za šest dní. Protože se mutace rychleji šíří, tak postupně mezi variantami viru převládne. Česko má podle Blatného několik měsíců na to, aby se připravilo. Je potřeba udržovat opatření proti šíření koronaviru a co nejdříve naočkovat nejrizikovější populaci. Vakcíny, kterými se nyní proti covidu-19 očkuje, na tuto variantu fungují, dodal.

SZÚ o víkendu uvedl, že jeho Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění zpracovává deset materiálů, které v testech PCR měly charakteristiku odpovídající takzvané britské mutaci. Materiály referenční laboratoř obdržela z Nemocnice na Bulovce. Národní referenční laboratoř také vyzvala všechny laboratoře, které používají vhodnou testovací sadu, aby ji a příslušnou hygienickou stanici informovaly o možných případech mutace a poslaly materiál pro ověření.

Takzvaná britská mutace nového typu koronaviru byla v polovině prosince zaznamenána v Anglii. Nakažlivější varianta nákazy se dosud prokázala například v Německu, na Slovensku a v Maďarsku, podezření na výskyt mutace ohlásilo Rakousko.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Státní zdravotní ústav (SZÚ) Jan Blatný

Aktuálně se děje

9:22

Poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem (†85). Národní divadlo odhalilo podrobnosti

Česko se s legendárním hercem Aloisem Švehlíkem rozloučí dva týdny po jeho smrti. Oznámilo to Národní divadlo, v jehož prostorách proběhne veřejně přístupné poslední rozloučení. Švehlík zemřel ve středu po půlnoci, bylo mu 85 let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.