Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bude v ČR dostatek lůžek s plicními ventilátory? Kapacita se rychle plní

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Lůžek s plicními ventilátory je od začátku října v nemocnicích o 90 víc, nyní celkem 1882. Kapacita se postupně plní, za měsíc ubylo volných lůžek o více než šest procent, jen za necelý týden skoro o čtyři procenta. Nejméně těchto lůžek neobsazených mají v Karlovarském kraji, nejvíc v Plzeňském.

Vyplývá to z dat dispečinku intenzivní péče ze soboty 17. října, která zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví. V nemocnicích je aktuálně více než 3500 lidí s covidem-19. V těžkém stavu, který nejčastěji plicní ventilaci vyžaduje, je 587 z nich.

Největší volná kapacita byla podle zveřejněných dat kolem 25. srpna, kdy byly neobsazené téměř dvě třetiny lůžek. Na začátku října to bylo 54 procent a podle sobotních dat 48,1 procenta. Proti začátku října, kdy bylo v nemocnicích celkem 1792 umělých plicních ventilátorů včetně přenosných a na operačních sálech, jich do soboty přibylo 90.

Ve zprávě k sobotním datům národní koordinátor intenzivní péče v nemocnicích Vladimír Černý uvedl, že současné počty ventilátorů pokryjí požadavky zvýšeného počtu pacientů, pokud se započítají i takzvaně transportní a ventilátory na operačních sálech.

Nejhorší situace mezi regiony je v nejmenším Karlovarském kraji, kde je podle dat volných jen pět plicních ventilátorů, což je asi 14 procent kapacity. Naopak nejlepší je situace v sousedním Plzeňském kraji, kde jsou dostupné téměř tři čtvrtiny. Méně než třetina kapacity je volná také ve Zlínském (26 procent), Libereckém (27,9 procent) a Středočeském kraji (28,6 procenta). Naopak více než 60 procent volných ventilátorů mají v Moravskoslezském kraji a na Vysočině.

"Z žádného kraje nemáme informace o tom, že by docházelo k situacím, kdy péče o nemocné by nebyla poskytována v souladu s platnými zákonnými normami, odbornými doporučeními a v souladu se stávajícím stavem odborného poznání," dodal Černý.

Nemocnice podle jeho zprávy podávají požadavky na další ventilátory. "Česká republika by měla v nejbližších dnech obdržet dar 100 ventilátorů od firmy BTL, které celkovou kapacitu posílí," napsal. Vláda v pátek schválila objednávku na 500 přístrojů za 250 milionů korun. O další ventilátory Česko požádalo také prostřednictvím mechanismu civilní ochrany Evropské unie.

Nemocnice žádají také o plicní ventilátory CoroVent, které byly vyvinuty letos na jaře díky spolupráci Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, iniciativy COVID19 a firmy MICo. Výroba první části ventilátorů byla hrazena z peněz dárců. Firma ve čtvrtek uvedla, že o ně požádalo už více než 21 zdravotnických zařízení.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 nemocnice zdravotnictví

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy