Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čaputová přijela Pavlovi poblahopřát osobně. Gratulace zaslal i Zelenskyj a další světoví politici

Nově zvolenému prezidentovi Pavlovi přijela poblahopřát Zuzana Čaputová
Nově zvolenému prezidentovi Pavlovi přijela poblahopřát Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ke zvolení hlavou státu poblahopřáli Petru Pavlovi přední světoví politici. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier poznamenal, že vztahy Prahy a Berlína jsou úzké a přátelské. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeonvá. Ocenila také diplomatické zkušenosti někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO. Největším překvapením byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která přijela Pavlovi poblahopřát osobně.

Nově zvolenému prezidentovi Pavlovi přijela poblahopřát Čaputová

Nově zvolenému českému prezidentu Petru Pavlovi přišla do volebního štábu ve Foru Karlín pogratulovat slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Vyjádřila radost nad tím, že v Evropě přibude hlava státu, která ctí demokratické hodnoty. Jeho vítězství označila za vítězství naděje, že slušnost a pravdomluvnost není slabostí, ale silou, která může vést k vítězství, a to dokonce i v politice.

"Myslím si, že na světě nejsou dva národy tak blízké jako Češi a Slováci. Právě tato lidská blízkost je důvodem, proč se spolu těšíme při každé velké chvíli. A volba prezidenta a hlavy státu nesporně takovou velkou chvílí je," řekla Čaputová. "Já osobně mám mimořádnou radost, že v našem regionu a v Evropě přibude hlava státu, která ctí demokratické hodnoty a jejíž síla pramení z klidu," poznamenala.

Celé České republice popřála, aby se nikdo necítil jako poražený a aby dnešek lidé brali jako nový začátek a jako příležitost pro spolupráci. Dodala, že se velmi těší na spolupráci.

Zelenskyj poblahopřál Pavlovi k vítězství, ocenil jeho podporu Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes poblahopřál Petru Pavlovi k "přesvědčivému vítězství" v českých prezidentských volbách. V příspěvku na twitteru ocenil Pavlovu podporu Ukrajině a boji proti ruské agresi. Dodal, že se těší na osobní spolupráci ve prospěch Ukrajiny, České republiky i Evropy.

Německý prezident Steinmeier pogratuloval Pavlovi ke zvolení hlavou státu

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier pogratuloval Petru Pavlovi k dnešnímu zvolení hlavou státu. Steinmeier rovněž poznamenal, že vztahy Prahy a Berlína jsou úzké a přátelské.

"Srdečné blahopřání k Vašemu zvolení prezidentem České republiky. I jménem spoluobčanů Vám velmi srdečně gratuluji," uvedl německý. Prezidentova slova na twitteru citovala jeho mluvčí Cerstin Gammelinová.

"Vztahy mezi Českou republikou a Německem jsou těsné a přátelské. Jakou sousedé, partneři a přátelé se společně zasazujeme o mír a bezpečnost v Evropě, jako nedávno během úspěšného českého předsednictví," poznamenal Steinmeier. Česko předsedalo Evropské unii v druhé polovině loňského roku, na jeho konci pak předsednictví předalo Švédsku.

Steinmeier navštívil Českou republiku v srpnu 2021, do Prahy tehdy přijel vlakem. Před nástupem do vlaku řekl novinářům na berlínském hlavním nádraží, že přes všechny těžkosti a složitosti v minulosti mají nyní česko-německé vztahy pevný základ, který je zcela nezávislý na politické a vládní konstelaci.

Rakouský prezident Van der Bellen poblahopřál Pavlovi 

Ke zvolení hlavou státu poblahopřál Petru Pavlovi rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Ve vyjádření na svém twitteru nově zvolenému českému prezidentovi popřál mnoho úspěchů v naplňování odpovědnosti, kterou mu svěřili spoluobčané.

"Těším se na blízkou spolupráci jako sousedů a partnerů v EU," dodal rakouský prezident.

Pavlovi ke zvolení poblahopřála předsedkyně EK, ocenila jeho zkušenosti

Ke zvolení českým prezidentem dnes Petru Pavlovi pogratulovala prostřednictvím twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeonvá. Ocenila také diplomatické zkušenosti někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO.

"Vítám vaši věrnost našim evropským hodnotám. Vaše drahocenné zkušenosti v oblastech bezpečnosti, obrany a mezinárodních vztahů budou důležité pro zachování a posilování evropské jednoty v podpoře Ukrajiny," uvedla šéfka unijní exekutivy.

Témata:  Petr Pavel Zuzana Čaputová Alexander Van der Bellen Frank-Walter Steinmeier

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy