reklama

Podle informací Deníku N, který na výzvu ukrajinské ambasády upozornil, se cesty na okupovaný Krym účastnil například bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, spisovatelka Lenka Procházková, domobranec Marek Obrtel a místopředseda ústecké Hospodářské komory Jiří Kalach.

ČTK zjišťuje vyjádření českého ministerstva zahraničí.

Podle ukrajinského velvyslanectví porušili mnozí členové skupiny ukrajinskou legislativu pro vstup na okupované území. "Zvlášť znepokojuje informace, že účastníci této skupiny prý jednali se zástupci ruské okupační správy o 'zavedení turistických skupinových zájezdů' z ČR na okupovaný Krym, což by bylo přímým porušením režimu sankcí EU," uvádí ambasáda.

Na ruskem okupovaný Krym vyjela podle Deníku N i dvojice Rusínů Mychajlo Ťasko a Vasyl Džuhan, které před dvěma týdny přijal prezident Zeman. "Bohužel je to další potvrzení toho, že zmíněná organizace funguje v duchu a zřejmě i pod vedením Kremlu a má za cíl destabilizaci situace na Ukrajině," tvrdí velvyslanectví.

Zeman se s delegací ukrajinských Rusínů setkal počátkem září na Pražském hradě. Tvrzení některých rusínských aktivistů, že se vyslovil pro úplnou nezávislost zakarpatské Ukrajiny, český prezident popřel. "Nic takového jsem neřekl, naopak jsem zdůraznil územní integritu Ukrajiny. V souvislosti s minskými dohodami jsem se ale současně přimlouval za takzvanou decentralizaci," uvedl Zeman.

Ukrajinský poloostrov Krym anektovalo Rusko na jaře 2014. Ukrajina jej stále považuje za své území.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama