reklama

Demonstranti k ambasádě dorazili krátce po poledni. Rozestoupili se kolem plotu a rozevřeli deštníky s českými i čínskými hesly za svobodu a proti porušování lidských práv. Následně deštníky naházeli přes plot na pozemek čínského velvyslanectví. Totéž opakovali i s papírovými krysami, které měly kolem krku rovněž nápisy vybízející k demokracii.

Protest zakončili navléknutím roušky přes ústa a pověšením dalších deštníků na plot ambasády. Čína dnes slaví příchod nového roku, který je ve znamení krysy.

Z velvyslanectví nikdo nevyšel ani jinak na protest nereagoval. Navzdory očekávání demonstrantů nepřijela na místo policie. "Slibovali jsme si, že zasáhne policie, která kupodivu nezasáhla, i když jsme tu evidentně spáchali přestupek. Předpokládám, že se ozve," uvedl van Gemund.

Policie podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka se zástupci objektu komunikovala. "Nemáme informace o tom, že by došlo k narušení bezpečnosti objektu," řekl ČTK. Na základě vlastního zjištění policie prověřuje, zda došlo k nějakému protiprávního jednání, dodal.

Čínský politický systém je podle van Gemunda nebezpečím pro celý svět. "Oni nejenže neuvěřitelným způsobem porušují lidská práva, ale oni také rozšiřují svůj vliv do zbytku světa," uvedl. Podle něj se Čína v Česku snaží podrývat demokratický systém.

Deštníky, které demonstranti k velvyslanectví naházeli, měli připomenout symbol protestního hnutí v Hongkongu. Krysy podle van Gemunda odkazují na čínský nový rok ve znamení krysy. "Tyto krysy nesou štěstí, není to nic negativního, Číňani to dobře vědí," vysvětlil.

Loading...

4 komentáře (Poslední 26.01. 01:38) Napište svůj názor

reklama