Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi se nepoučí. Pobyty o jarních prázdninách chtěli platit jako pracovní

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: CzechTourism.com

Apartmány a chalupy v Jihočeském kraji, které si lze celé pronajmout, mají na jarní prázdniny téměř plno. Penziony kontaktuje řada lidí, kteří zkoušejí majitele přesvědčit, že si pobyt zaplatí jako pracovní na základně živnostenského listu. Vyplývá to z informací, které ČTK řekli provozovatelé a ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromír Polášek.

Podle vládních koronavirových opatření si lze pronajmout celý apartmán nebo chalupu, když jde o nájemní vztah, tedy když si někdo pronajme chalupu na smlouvu. Penziony ale ubytovávat nesmějí. Podle nových vládních pravidel platných od soboty mohou ve vlastních rekreačních objektech být jen členové jedné domácnosti.

Na šumavské Kvildě je poptávka po penzionech velká. "Jakmile se objeví nějaký návrh, šance, že by se lidé mohli ubytovat, okamžitě se rozjedou desítky telefonátů, mailů. Výkyvy jsou podle toho, kdy vystoupí ministr a řekne, že je šance, nebo není. Ten zájem je enormní, lidé se snaží umlouvat ubytovatele, nabízí, že jsou na živnostenských listech a že sem pojedou služebně. To už je potom na každém ubytovateli, jestli vyhoví, nebo ne," řekl ČTK starosta Kvildy Václav Vostradovský (STAN).

Podobný je stav na Lipně. Lidé denně volají třeba do penzionu U Pešků v Horní Plané. "Také se dotazují za pomoci e-mailů. Jsou smutní, když nemohou přijet. Tento týden mi volala paní, a když jsem jí neumožnila přijet s dětmi na služební cestu, tak byla velice nepříjemná. Taková je doba," řekla spolumajitelka penzionu Irena Pešková.

Denně telefonují zájemci rovněž do hornoplánského penzionu U Kohoutů. S některými klienty je jeho vedení v kontaktu celoročně. "Jezdí k nám o jarních prázdninách pravidelně. Mají zamluvené termíny. Ti jsou hodně zklamaní, když je musíme odmítnout. Ale to jsme zkrátka všichni. Někteří zájemci nás přemlouvají, ale nedá se nic dělat. Vím, že chodí kontroly, a nechtěl bych přijít o dotaci," uvedl Tomáš Klik z penzionu.

Podle ředitele JCCR jsou téměř ze sta procent zamluvené jihočeské chalupy a apartmány, které si lze pronajmout celé. "Zatím všechno předběžně, ale lidé se snaží někam odjet," řekl Polášek.

Na Kvildě řeší od Vánoc problém plynoucí z toho, že se nedá ubytovat v hotelu a penzionu. Do obce jezdí desítky obytných aut. "My s nimi neustále zápasíme. Jsou to lidé, kteří se z větší části neumí chovat v národním parku, vylévají nám chemické záchody do našich toi toi," řekl starosta. Lidé s karavany tam jezdí každý víkend. Obecní parkoviště jsou volně přístupná, platí se deset korun na hodinu. Obcí se 140 stálými obyvateli, z čehož je asi sto seniorů, projde podle starosty ročně milion lidí.

Témata:  cestování turistika

Související

Aktuálně se děje

14. července 2026 17:25

Turek porušil předpisy? Detaily nehody zveřejněny, z odbočovacího pruhu pokračoval kam neměl

Na křižovatce u pražského náměstí I. P. Pavlova se v pondělí krátce před polednem odehrála vážná dopravní nehoda, jejímž účastníkem byl poslanec za Motoristy Filip Turek. Nově zveřejněné záběry ale odhalují, že ačkoliv se poslanec před samotným střetem pohyboval v odbočovacím pruhu, pokračoval z něj rovně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ministryně financí Alena Schillerová

EET se přiblížila návratu. Poslanci schválili návrh zákona

Poslanci ve třetím čtení schválili vládní návrh zákona o evidenci tržeb a dalších souvisejících zákonů, takzvanou EET 2.0. Nová právní úprava představuje modernizovanou podobu elektronické evidence tržeb, jejímž cílem je podle ministerstva financí narovnat podnikatelské prostředí, omezit šedou ekonomiku, zajistit spravedlivější výběr daní a současně významně snížit administrativní zátěž podnikatelů. Vládní návrh nyní míří k projednání do Senátu.