Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká armáda rozšiřuje flotilu letounů CASA, koupí další dva stroje

C-295M CASA, autor: Kazuch
C-295M CASA, autor: Kazuch
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Zástupci ministerstva obrany dnes podepsali smlouvu na dodávku dvou nových taktických transportních letounů CASA C-295MW. Zároveň uzavřeli smlouvu na modernizaci čtyř nyní používaných strojů. Za nová letadla ministerstvo obrany zaplatí asi 1,94 miliardy korun bez DPH, za úpravu vybavení současných letadel zhruba 360 milionů korun bez DPH.

Cena letounů měla být podle původních předpokladů asi o 300 milionů korun vyšší, obraně se ji podařilo podle náměstka ministra pro vyzbrojování a akvizice Filipa Říhy snížit díky rychlejšímu vyjednávání.

Obě zakázky již v minulosti ministerstvo obrany předložilo vládě. Součástí tendru na dva nové stroje je i pořízení operačního vybavení, náhradních dílů nebo pozemního vybavení. "Armáda potřebuje rozšířit kapacity vojenského letectva, protože (letadla) máme plně využity," řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) novinářům.

Uzavřená cena je nižší, než jakou úřad při přípravě akvizice uváděl. Když ministerstvo se zakázkou seznamovalo vládu, předpokládalo, že za nová letadla zaplatí 2,29 miliardy korun bez DPH, výsledná hodnota zakázky je o 350 milionů korun nižší. S DPH obrana zaplatí 2,34 miliardy. "Podařilo se nám vyjednat lepší cenu, a to z toho důvodu, že došlo k urychlení vyjednávání," řekl ČTK Říha. Obrana podle něj udělala maximum pro uzavření smlouvy ještě letos.

"Kdybychom to vyjednávání časově ještě vedli dál, tak španělská strana tuto cenu držet nemohla," dodal. Podle Metnara je vyjednaná cena asi o 500 milionů korun nižší oproti současným cenám. Zdůraznil, že cenu odsouhlasil znalecký posudek. Splátkový kalendář bude rozložen do několika let, první platba je v plánu ještě letos.

Po vrtulnících následují casy. Další kontrakt na dva taktické transportní letouny CASA C-295MW podepsán. Zároveň projdou modernizací čtyři dosud používané letouny. Dostanou nové komunikační přístroje a avioniku. #JsmeArmada #VimeCoChceme pic.twitter.com/YdeSvJJWL8

— Armáda ČR (@ArmadaTweetuje) December 16, 2019

Dva nové stroje armáda dostane v letech 2020 a 2021, podle původního akvizičního předpokladu ministerstva se tak mělo stát až v letech 2023 a 2024. Nahradí menší letouny Jak-40, které budou podle ministra příští rok vyřazeny z provozu a nabídnuty k prodeji. Armáda stroje CASA používá pro výcvik, přepravu materiálu, vojáků i ústavních činitelů, jeden stroj také dlouhodobě slouží v pozorovací misi MFO na Sinajském poloostrově.

Nyní používané letouny CASA čeká modernizace, při níž do roku 2021 dostanou nové komunikační, navigační a avionické systémy. Součástí zakázky je podle Metnara i dodávka náhradních dílů. Ministerstvo za ni zaplatí 360,3 milionů korun, původně obrana počítala s pořizovací cenou asi 200 milionů korun.

Smlouvy dnes za ministerstvo obrany podepsal Říha, za španělského výrobce letounů Airbus Defence and Space generální ředitel její divize Military Aircrafts Alberto Gutierrez Moreno.

O nákupu čtyř letadel CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla druhá vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009, kdy už byla v demisi poté, co jí Sněmovna vyslovila nedůvěru. Okolnostmi nákupu se dosud zabývá soud.

Letouny CASA podle ministerstva nalétaly ve službách české armády téměř 15.000 letových hodin a přepravily přes 65.000 lidí.

Témata:  C-295M CASA Ministerstvo obrany České republiky Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy