Sedmadvacet bývalých česko-slovenských hraničních přechodů policie kontroluje od minulého čtvrtka kvůli zvýšené migraci, především Syřanů. Kontroly měly původně trvat do soboty 8. října, ve středu vláda schválila jejich prodloužení o dalších 20 dní.

Hranice se Slovenskem nelze překračovat nikde jinde než na bývalých hraničních přechodech. Policisté hlídají i takzvanou zelenou hranici. U zajištěných běženců policisté zjišťují, zda nejsou ozbrojeni, kontrolují jejich totožnost, fotografují je a berou jim otisky prstů. Následně je převážejí na nádraží, odkud migranti odjíždějí z ČR nebo pokračují k vyřízení svého pobytu na území Česka. Pro migranty je ČR vesměs tranzitní zemí, směřují zejména do Německa.

Podle dostupných údajů policisté od počátku kontrol prověřili zhruba 170.000 lidí, odhalili přes 1400 migrantů a zajistili čtyři desítky převaděčů. Na Slovensko vrátili přes 450 migrantů a podmínky pro vstup podle nich nesplnilo kolem 530 lidí.

V návaznosti na Česko minulý týden zahájilo kontroly na hranicích se Slovenskem také Rakousko. Slovensko o víkendu nasadilo hlídky na čtyři vybrané hraniční přechody s Maďarskem, posílilo i společné policejní hlídky, které pracují v Maďarsku v příhraničí se Slovenskem.