Poštovné nemusejí lidé platit u standardních balíků s hmotností do 30 kilogramů zasílaných na konkrétní adresu. "Zákazníci mohou tímto způsobem na přepážkách pošt odeslat až pět kusů zásilek Standardní balík na Ukrajinu, ve variantě ekonomický i prioritní," uvedla dříve Česká pošta. Vzhledem k tomu, že balík je doručován mimo Evropskou unii, je nutné vyplnit celní prohlášení, dodal Vitík. Potřebná data je možné předvyplnit na webu poslatzasilku.cz, vytisknout formulář a přijít s ním na kteroukoliv pobočku České pošty.

Lidé takto mohou pomoci svým blízkým na Ukrajině, ale podle pošty se nabízí také možnost poslat balík s humanitární pomoci konkrétní instituci.

Zákazníci České pošty poslali v lednu, před vypuknutím válečného konfliktu, na Ukrajinu zhruba 13.000 zásilek, z toho 470 balíků. Opačným směrem putovalo asi 1600 zásilek, balíků bylo 250.

Česká pošta zároveň tento týden ve spolupráci s Úřadem práce ČR v Pražské tržnici v Holešovicích spustila zkušební provoz čtyř pracovišť CzechPoint, kde si mohou uprchlíci z Ukrajiny zřídit mobilní klíč, aby mohli o humanitární dávku žádat elektronicky. Speciální pracoviště na místě fungují od středy, elektronický klíč si na něm k dnešnímu dopoledni zřídilo přes 300 lidí. Tato možnost by se měla v nejbližších dnech rozšířit po celé ČR. Česká pošta podle svého ředitele pobočkové sítě Pavla Ryvoly zatím počítá s tím, že provoz pracovišť zajistí její zaměstnanci. Případné zvýšení počtu pracovníků v tuto chvíli neřeší, řekl dnes novinářům.