Někdejší člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Petr Štěpánek se opět naštval kvůli práci České televize. Poukazuje na to, že veřejnoprávní televize, konkrétně někteří jej zaměstnanci, se nechovají fér. Zmínil i konkrétní případy z poslední doby.
Petr Štěpánek, který v minulosti působil v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a který se nedávno o stejné místo ucházel jako kandidát za hnutí ANO, se ostře pustil do České televize. Někteří moderátoři či zpravodajové podle něj dávají až příliš najevo své politické názory.
„Další profesní zločin České televize, Události komentáře 17. 10. 2019, rozhovor o schvalování výročních zpráv Rady České televize. V improvizovaném „studiu“ na Malostranském náměstí za třemi kecpulty tři poslanci. Miroslava Němcová z ODS, Barbora Kořanová z ANO a Radim Fiala z SPD. A s nimi kmenový moderátor UK Martin Řezníček,“ uvedl jeden konkrétní příklad Štěpánek na facebooku.
Poukazuje na to, že ČT by měla provozovat skutečně pluralitní, objektivní, vyvážené a všestranné zpravodajství, jak jí to ostatně předepisuje zákon. To se ale prý často neděje. Protože jinak by byl přístup moderátora ke všem pozvaným hostům stejný. „Dlouhodobým problém zpravodajství České televize ovšem je, že není ani pluralitní, ani objektivní, ani vyvážené, ani všestranné. A Martin Řezníček to předvedl i tentokrát. Jeho přístup k pozvaným hostům byl opět zcela různorodý. Zatímco poslankyně Miroslavu Němcovou a Barboru Kořánovou, které ve svých odpovědích šly zájmům České televize víceméně na ruku, Němcová zcela, Kořánová jen o trochu méně, nechával moderátor volně hovořit, Radimu Fialovi, který byl k České televizi kritický, neustále skákal do řeči a nenechal jej dokončit jedinou myšlenku,“ postěžoval si kritik ČT.
Řezníček ale podle něj naopak opustil roli moderátora a přerodil se ve čtvrtého diskutéra, který se zoufale bil za „svoji“ instituci. „Jenže od toho tam moderátor není. Aby spolu polemizovali, od toho tam jsou hosté. Navíc, skutečně profesionální moderátor musí ke všem hostům přistupovat stejně,“ kárá ho Štěpánek.
Podobně se prý projevuje i další výrazná tvář ČT. Poukázal totiž na způsob, jakým vykonávají svou práci dva zahraniční zpravodajové České televize. Konkrétně Lukáš Dolanský v Bruselu a Bohumil Vostal v Londýně. !Dost často se totiž v posledních dnech stává, že právě tito dva vedle sebe referují o posledním vývoji okolo brexitu. A jsme u jádra věci. Zatímco z referování Lukáše Dolanského nepoznáme, co si sám o celé věci myslí, zdali je, či není pro brexit, zdali sympatizuje s tím, či oním politikem, zdali fandí, či nefandí Evropské unii, u Bohumila Vostala je to úplně obráceně. Z televizní obrazovky k nám den co den hovoří zaťatý antibrexitář, zaťatý eurohujer. Z každého jeho zpravodajského příspěvku to doslova kape,“ zlobí se Štěpánek.
Podle něj zpravodajství nemá být ani probrexitové, ani protibrexitové, prounijní, ani protiunijní, protrumpovské, ani protitrumpovské, proputinovské, ani protiputinovské. prozemanovské, ani protizemanovské. „Zpravodajství má být neutrální, má prostě pískat rovinu. Tam a tam se stalo to a to, tenhle k tomu řekl tohle, tamten toto. Nic víc, nic míň. A pak má následovat publicistika. Televize si má pozvat komentátory či politiky RŮZNÝCH názorů, nechat je volně hovořit a nechat na divákovi, aby si to sám přebral a učinil nějaký závěr. Přesně tohle ale Česká televize v naprosté většině svého referování o tom, co se u nás, v Evropě i na celém světě děje, nedělá. Nechce, aby divák přemýšlel. Rovnou mu servíruje, co si má myslet. Přímo ve zpravodajství. Čest nemnoha výjimkám. A pak to korunuje zoufale jednostrannou publicistikou,“ tvrdí někdejší člen RRTV.
„Chápu, že některým lidem i politikům se taková televize, říkejme jí třeba ČT 09, líbí. Aby taky ne! Je jejich propagandistickým nástrojem, je jejich politickým pomocníkem, spolupracovníkem i sluhou. Jejich drzost tím ovšem nekončí. Ještě vyžadují, abychom jejich propagandu platili i my ostatní, kteří svět a jeho pravidla – včetně těch televizních – vidíme úplně jinak. Plyne z toho jediné. Je naprosto neúnosné, aby Česká televize nadále existovala v této podobě,“ dodává ostře Štěpánek.
Témata: Česká televize, Petr Štěpánek, EuroZprávy.cz
Související
18. ledna 2025 21:58
25. prosince 2024 11:37
19. prosince 2024 14:52
12. prosince 2024 12:55
11. prosince 2024 13:08
6. prosince 2024 9:11