Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česká vláda zrušila jednání se Slovenskem. Fico poslal ostrou reakci

Rober Fico, slovenský premiér
Rober Fico, slovenský premiér
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Česko-slovenské mezivládní konzultace, které byly plánovány na příští týdny či měsíce, se neuskuteční, jelikož český kabinet to nepovažuje za vhodné. Uvedl to premiér Petr Fiala na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády.

Podle Fialy mají Česko a Slovensko řadu společných témat, které je třeba rozvíjet, ale existují výrazné rozdíly v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata.

Jedním z hlavních rozdílů mezi zeměmi je postoj k válce na Ukrajině. Zatímco Česká republika podporuje Ukrajinu i vojensky, Slovensko nenabízí vojenskou pomoc, ale materiální pomoc. Fiala rovněž zdůraznil, že země mají odlišné názory na příčiny ruské agrese.

Premiér dále poznamenal, že i když existuje mnoho společných témat, nelze ignorovat významné rozdíly v názorech na některé klíčové zahraničněpolitické otázky. Česká vláda má problematický postoj k nedávnému setkání slovenského ministra zahraničí s ruským protějškem.

Fiala také zmínil setkání slovenského ministra s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na regionálním fóru v Turecku, které se konalo minulý týden.

Slovenský premiér Robert Fico v reakci zveřejněné na facebooku uvedl, že česká vládní garnitura se rozhodla ohrozit slovensko-české vztahy jen proto, že má zájem podporovat válku na Ukrajině, zatímco slovenská vláda mluví o míru.

"Vážený pane předsedo vlády Fialo, vztahy mezi našimi občany, Čechy a Slováky, jsou jedinečné, historicky osvědčené, jsou půjčkami vzájemné důvěry. Jsou plné přátelství, příbuzenských vztahů a porozuměni. Slovenská vláda nebude nikdy vystavovat takovéto hluboké slovensko-české vztahy žádnému ohrožení," řekl Fico.

Dodal, že krok Prahy neovlivní "suverénní slovenskou zahraniční politiku a že "česká vláda je na Slovensku kdykoliv vítaná." Slovensko podle něj nebude vzájemné politické vztahy zatěžovat rozdílnými pohledy na svět, které nemají nic společného se slovensko-českým spolužitím.

Témata:  vláda ČR Robert Fico

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 22:02

Rallye Šumava otřásla tragédie. Žena nepřežila vážnou nehodu

Tragická nehoda předčasně ukončila letošní Rallye Šumava Klatovy. Jedna z posádek v sobotu havarovala při průjezdu rychlostní zkouškou. Vážně zraněná spolujezdkyně byla vrtulníkem přepravena do nemocnice, kde ale svým zraněním podlehla.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy