reklama

„Paradoxně nebyla nemocná ona, ale její indická spolubydlící,“ řekl. Případ je podle něj relativně dobře vytrasován. Nákaza se zásadně nerozšířila, protože nebyla výuka. 

Řecké zdravotnické úřady potvrdily první výskyt takzvané indické mutace koronaviru v zemi v pátek. Mutace B.1.617 se vyskytla u muže, který onemocněl covidem-19 v polovině března.

Takzvaná indická mutace je považována za výrazně nakažlivější než jiné kmeny koronaviru. Kvůli vysokému nárůstu počtu případů koronaviru Kypr oznámil zavedení dvoutýdenní striktní uzávěry, uvedla agentura AFP.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek varovalo obyvatele před cestami do sedmi zemí (Brazílie, Etiopie, JAR, Indie, Mexika, Turecka a Ukrajiny), což zdůvodnilo prudkým šířením nákazy a obavami z mutací koronaviru, které by mohly být více odolné vůči vakcínám.

Varování přichází poté, co odborníci vyjádřili znepokojení nad novou mutací koronaviru, která byla odhalena v Indii a má se za podstatně nakažlivější než původní varianta.

Indie zaznamenává v současnosti největší přírůstky nakažených na světě, v pátek ministerstvo zdravotnictví hlásilo 332.730 nových případů infekce a 2263 mrtvých s covidem-19. Asijská země přitom v přepočtu na obyvatele dělá relativně málo testů, a tak skutečný počet nakažených bude zřejmě ještě mnohem vyšší.

Za posledních 24 hodin mělo pozitivní test 346.786 lidí, 2624 pacientů s covidem-19 zemřelo, což jsou vůbec nejvyšší bilance od začátku pandemie. Situace v Indii se v posledních týdnech horší, denní statistiky jsou tam pravidelně rekordně vysoké a místní média referují o kritické situaci v nemocnicích, které nezvládají přívaly pacientů a bojují s nedostatkem lůžek i kyslíku.

reklama