reklama

Od loňského březnu zemřelo v ČR s potvrzenou nákazou 29.343 lidí. Další aktuální údaje například o počtu hospitalizovaných, provedených testů či případů na 100.000 obyvatel za týden zveřejňuje ministerstvo později.

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, stouplo ze zhruba 0,85 na 0,88. Pod zlomovou hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie, se drží 18 dní po sobě. Kvůli zlepšování epidemické situace začne v pondělí další vlna rozvolňování - část restrikcí se ale uvolní jen v krajích s příznivějším vývojem.

Po víkendu se otevřou v celé zemi některé služby, například kadeřnictví, kosmetiky či pedikúry. V několika krajích mohou do mateřských školek chodit všechny děti, nejen předškoláci jako dosud, a prezenční výuka tam začne v rotačním systému i žákům druhého stupně základních škol. Od pondělí 10. května se chystá další vlna, otevřou všechny obchody stejně jako školky a školy pro žáky druhých stupňů ve zbytku země. Ministerstvo i odborníci ale upozorňují na to, že i kvůli novým mutacím je epidemická situace dál křehká, k běžnému životu je třeba se vracet pomalu a opatrně.

Zlepšit situaci má pomoci hlavně očkování, které začalo před čtyřmi měsíci. Ukončené očkování proti covidu má nyní v Česku víc než milion lidí, minimálně jednu dávku vakcíny dostalo přes dva miliony obyvatel. Prvního května zdravotníci v Česku naočkovali proti koronaviru 21.650 lidí, to je zhruba o tisíc méně než minulou sobotu. V pracovní dny tohoto týdne průměrně podali přes 65.000 dávek vakcíny.

reklama